Nemocnice vyplatila rekordní odškodnění

Titulní obrázek

Odškodnění ve výši 16,5 miliónu korun již zaplatila nemocnice v Prostějově rodině Gáborových z Prostějovska za těžkou zdravotní újmu, kterou její dnes šestiletý syn utrpěl po porodu v tamní nemocnici. Protože se však nemocnice po prohraném odvolání dovolává k Nejvyššímu soudu, rodiče s penězi nemohou zatím disponovat…

Poškozená rodina ale zatím nesmí s 16,5 miliónu nakládat

O rekordním odškodném rozhodl Okresní soud v Prostějově v dubnu 2006, letos v říjnu ho potvrdil v odvolacím řízení Krajský soud v Brně.

„Po porodu došlo u dítěte k zástavě srdce a dechu, která trvala tak dlouho, že i když se hocha podařilo ještě přivést k životu, utrpěl tak těžkou újmu na mozku, že už je navždy odkázán na pomoc,“ uvádí se v posudcích. Podle informací Práva lze zdravotní stav dítěte charakterizovat postižením na 99 procent. „Soud bral v úvahu výrok znalce, podle něhož je následek neodčinitelný, stav nezvratný a za použití poznatků současné lékařské vědy neovlivnitelný,“ uvedl soudce, který rozhodoval v první instanci. Že zdravotníci chybovali, potvrdil i krajský soud.

„Peníze pro rodinu šly ze společnosti Agel,“ řekl Právu mluvčí nemocnice Tomáš Želázko. Nemocnici si stejně jako nemocnice ve Šternberku a Přerově od července pronajímá společnost Středomoravská nemocniční, která je dceřinou společností Agelu, ovládaného ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem. Želázko připomněl, že případ se stal již před několika lety. „Necítíme žádnou vinu, kauzu jsme zdědili,“ uvedl.

Právní zástupce nemocnice Petr Ritter však doplnil, že se připravuje dovolání k Nejvyššímu soudu i ústavní stížnost.

Rodiče chlapce již dříve Právu řekli, že prostředky by využili výhradně na péči o syna. Redakci včera napsali, že respektují rozhodnutí nemocnice a ostatní vyjádření nechávají na právním zástupci Igoru Kouteckém. „Peníze synovi sice zaslali, ale nemůže si za ně koupit ani léky a pomůcky, jen musíme čekat, jestli je nebude muset vrátit.“

Jiří Růžička, Právo

Ohodnoťte tento článek!