Nemocnice Vyškov koupí desítky přístrojů za asi 100 mil. Kč

Vyškovská nemocnice chystá výraznou obměnu používaných přístrojů. Letos jich nakoupí desítky za necelých 100 mil. Kč, a to především z dotace Evropské unie. Řekl to ekonomický náměstek nemocnice Radek Klimeš.

Některé přístroje a vybavení nemocnice jsou i desítky let staré, neodpovídají současným standardům. Nemocnice pořídí nové. Investice vyjde na 99 milionů korun, z toho 84 milionů činí dotace z Evropské unie, pět milionů bude ze státního rozpočtu, 10 milionů z krajských peněz. Nemocnice investici rozdělila do dvou etap, v současné době se koná výběrové řízení na první z nich, obálky s nabídkami bude nemocnice otevírat příští týden.

„V první etapě půjde o zařízení zhruba za 82 milionů korun, předpokládáme, že jejich pořízení by se mělo stihnout do podzimu. Firmy některé z nich nemají na skladě, budou je muset teprve vyrobit. Druhá etapa asi za 17 milionů korun je pak v plánu do konce roku,“ uvedl Klimeš. Doplnil, že nepůjde o žádné stavební úpravy, provoz nemocnice tak nebude nijak omezený.

Nemocnice pořídí například tři operační stoly celkem za 15 milionů korun, stejný počet narkotizačních přístrojů za čtyři miliony nebo čtyři plicní ventilátory celkem za 3,5 mil. Kč. Dále koupí například ultrazvukové přístroje, infuzní techniku, EKG, přístroje pro kostní chirurgii, laboratorní analyzátory, laparoskopickou věž, techniku pro rehabilitaci nebo šokový zmrazovač plazmy.

Nemocnice poskytuje v okrese léčebnou péči pro 90.000 obyvatel, předloni slavila 65. výročí vzniku. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj, který kromě vyškovské nemocnice provozuje i nemocnice ve Znojmě, Ivančicích, Letovicích, Břeclavi, Tišnově, Hodoníně a Kyjově.

Ohodnoťte tento článek!