Přejít na obsah

Nemocnice vyzývají lékaře k protestům

zpět
24.11.2010
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

Situace ve zdravotnictví se s blížícím koncem roku neustále vyostřuje. Za lékaře se postavila i asociace nemocnic, která svým členům vzkázala, aby se v případě nouze nebáli jít do stávky a podpořili protestující lékaře.

Asociace českých a moravských nemocnic vyzvala vládu, aby se požadavky lékařů skutečně zabývala. Zároveň akce nespokojených lékařů podpořila a vyjádřila pochopení nad jejich záměry, odejít za prací do ciziny.

„Žádáme Vládu ČR, aby se jejich požadavky vážně zabývala. Aby dala jim a všem ostatním zdravotníkům garance, že jejich platy se nejen nebudou snižovat, ale budou přijata opatření k jejich postupnému zvyšování v konkrétním časovém horizontu,“ uvedl výkonný ředitel asociace Stanislav Fiala.

Nemocnice se navíc domnívají, že lékaři, kteří zde zůstanou, vstoupí do stávky a o pacienty tak skutečně nebude postaráno. Odmítli tímto úvahy ministerstva, že by byla péče zajištěna přemísťováním lékařů mezi nemocnicemi.

„To nelze bez souhlasu samotných lékařů. Je nemožné lékaře přesouvat bez sester a dalšího personálu. Je důvod předpokládat, že zdravotničtí pracovníci, kteří by po odchodu značné části lékařů v nemocnicích zůstali, by vstoupili do stávky. 11 fakultních nemocnic v ČR není schopno zabezpečit péči pro 10,5 milionu obyvatel,“ tvrdí asociace ve svém prohlášení.

Kraje by se měly zapojit více

Nemocnice vyzvaly také kraje a města, aby se vzniklou situací aktivněji zabývala. Sama asociace chce spolupracovat s Asociaci krajů ČR, kterou zároveň žádá o jednání s vládou.

„AČMN hodlá při řešení této situace postupovat společně se svými partnery – Českou lékařkou komorou, Lékařským odborovým klubem - SČL a Odborovým svazem zdravotnictví a sociální péče ČR,“ dodávají nemocnice.

K urychlenému řešení situace vyzvali vládu také hejtmani.

Nespokojených lékařů přibývá

Počet nespokojených lékařů stále roste, většina po výpovědi ale nezamíří do ciziny - mnozí mají podobně několik úvazků, tak prostě úvazek v nemocnici pustí a rozšíří si dosavadní ambulantní praxi. Někteří lékaři odcházejí z nemocnic už teď - nemocnice totiž začínají šetřit a některé plánované operace odkládají na příští rok. Hrozí i uzavírání oddělení.

Například v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady se kvůli tomu jeden z tamních specialistů na cévní chirurgii rozhodl okamžitě odejít a plně se věnovat své soukromé praxi.

Z Fakultní nemocnice Plzeň odešlo několik lékařů a dostali hned smlouvu se zdravotní pojišťovnou na poskytování ambulantní péče.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Nemocnice vyzývají lékaře k protestům

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice vyzývají lékaře k protestům

Komentáře

dalších 35 komentářů
Staník Já bych to neviděl tak špatně  | 25. 11. 2010 14:55

Na co stávka? Dáme výpoěď a hotovo !

dd Já bych to neviděl tak špatně  | 24. 11. 2010 23:41

nejhorší je, že zas vydělá PROVIDENT :-(

dd PROTESTUJTE  | 24. 11. 2010 23:38

Jsem ze Slezska, zde některé pojišťovny "zdravotní", hlavně 213 a i jiné svými vlasntě skoro klamavými náborovými akcemi nabraly moře pojištěnců. Ti se nám teď v nemocnici hromadí. A postoj pojišťovny - do konce roku nezaplatíme nic nad limit z loňska. Jenže pojištěnců přibylo snad i 20% a vlastně budou ošetřeni zadarmo. Nemocnice na to odkládá plánované a neakutní výkony, ošetření a operace - pacienti si vše zaznamenávají na mobily, záznamníky, kontaktují pojišťovnu. Ta naznačuje vstřícné kroky - asi nechce mít negativní mediální nálepku. Napřed nabírá, slibuje, naznačuje lepší zítřky - a důsledkem je odmítnutí operace. Parchanti pojišťováccí.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné