Nemocnice za poslední dva roky hodně zažila

Když už žatecká nemocnice přežila vše, co pro ní za poslední dva roky politici, pojišťovny i okolnosti připravili, zaslouží si přežít i nadále. Neustálé dohady o prodeji, pronájmu, zrušení, zájmu či nezájmu nepomáhají, často za nimi ale stojí politici.

Ani zastupitelé v samotném Žatci nejsou dlouhodobě jednotní, jak dál. Zatímco pravice často mluví o vstupu strategického partnera, levice a část nezávislých vidí budoucnost i nadále v městských rukách.

Zastupitelstvo už několikrát myšlenky o prodeji nebo pronájmu poměrně jasně odmítlo, nemocnice by tak i v dalších letech měla zůstat pod kontrolou města.

„Může se ale brzy stát, že město velikosti Žatce nebude v budoucnu mít peníze na provoz takového zařízení,“ nechal se už několikrát slyšet pravicový starosta Žatce Erich Knoblauch.

Město je zárukou udržení, tvrdí levice

Levice ale oponuje. „Když je nemocnice v rukách města, je záruka, že bude zachována, a to je hlavní. Jednoznačná priorita je, aby tu nemocnice zůstala,“ říkají její zástupci.

Zatímco se ale dohadují politici v Žatci, nemocnice přestává útoky i z větší dálky. Několikrát se proslýchalo, že jsou snahy fungování nemocnice omezit nebo ji úplně zavřít. „Podařilo se nám přežít útoky na integritu nemocnice hlavně na konci roku 2007 a v roce 2008,“ upozornil v rozhovoru pro Deník dnes už bývalý ředitel žatecké nemocnice Zdeněk Bergl.

Spekuluje se hlavně o snahách Krajské zdravotní, potíže měly být i s pojišťovnou. „Taková vyjednávání jsou z velké části politická,“ pokračoval Bergl.

Také současné vedení o tlacích ví. „Osobně jsem se s tlaky na omezení či uzavření nesetkal, ale je to logické. Jde přece o peníze. Krajská zdravotní by měla vytížení pro svoje nemocnice a další peníze navíc,“ uvědomuje si Petr Šmíd, předseda správní rady nemocnice.

A co na to kraj a pojišťovny? „Zdravotní péče je hrazena ze zdravotního pojištění, kraj si péči ani neobjednává, ani nehradí,“ odmítla tvrzení za krajský úřad, jediného akcionáře Krajské zdravotní, jež sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji a tvoří tak síť páteřních nemocnic, tisková mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Nemocnici nepoškozujeme, říkají pojišťovny

Také Všeobecná zdravotní pojišťovna popírá, že by žateckou nemocnici někdo poškozoval záměrně. „V roce 2008 nemocnice uzavřela oddělení, důvodem byl ale nedostatek personálu. Až když byla splněny všechny nutné požadavky, mohli jsme ohrožená oddělení opětovně povolit a nasmlouvat,“ vysvětluje Petra Fiedlerová z krajské pobočky VZP, proč pojišťovna na nemocnici tlačila.

„V současné době, pokud nemocnice bude i nadále splňovat všechny požadavky, žádné odsmlouvání péče nehrozí,“ tvrdí Fiedlerová.

Situace se ale mění, po zavření lounské nemocnice si politici uvědomují, že Žatec zůstal jediným poskytovatelem akutní péče v okrese. Zástupci ČSSD v kraji údajně měli jednat o možnosti spolupráce žatecké nemocnice a Krajské zdravotní, jednou z možností by prý mohlo být i zařazení Žatce do sítě těchto nemocnic.

Oproti situaci před půl rokem, kdy kraj prý zařazení nemocnice na seznam rezolutně odmítl, je to posun v jednání. Tuto informaci ale nechtěl nikdo potvrdit. „Orgány kraje o této možnosti nejednaly,“ řekla jen tisková mluvčí kraje.

„Je to logické, jak se nemocnice zvedá, bude o ní stále větší zájem. Žatečtí zastupitelé by si ale měli pořádně rozmyslet, zda někomu jinému nemocnici svěřit, když ji teď vytáhli z nejhoršího. Město je zárukou, že se o nemocnici postará, a jsem rád, že zastupitelé dali najevo, že nemocnici chtějí,“ dodal Šmíd.

Ohodnoťte tento článek!