Nemocnice za půlmiliardy

Titulní obrázek

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž na dodavatele stavby nové nemocnice v Klatovech za půl miliardy korun. Nabídky zatím přišly od 11 firem. Současné vedení kraje chce ještě vybrat vítěze. Opoziční ČSSD tvrdí, že stavitele této dosud největší krajské zakázky by mělo schválit až nové vedení regionu po volbách…

V Klatovech bude nová nemocnice. Její stavba přijde na 500 milionů korun. Do výběrového řízení se už přihlásilo 11 firem.

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž na dodavatele stavby nové nemocnice v Klatovech za půl miliardy korun. Nabídky zatím přišly od 11 firem. Současné vedení kraje chce ještě vybrat vítěze. Opoziční ČSSD tvrdí, že stavitele této dosud největší krajské zakázky by mělo schválit až nové vedení regionu po volbách.

Zahájené výběrové řízení označila za podivně vypsané a předem rozhodnuté. „Je to nekorektní vůči nově zvoleným zástupcům a můžeme spekulovat o vazbách,“ tvrdí šéf krajské ČSSD Václav Votava.

Celá nemocnice přijde na 700 milionů Kč. „Výběrová řízení na dodavatele zdravotnické techniky a vybavení bude vyhlašovat a schvalovat nové vedení kraje,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.

Stavba má být z poloviny hrazena z evropského programu ROP, zbytek dodá kraj z vlastních zdrojů a z prodejů některých ze 17 současných pavilonů, z nichž některé byly postaveny na začátku minulého století. O dotacích bude rozhodnuto ještě v říjnu.

„Soutěž je naprosto transparentní, z 90 procent bude rozhodovat cena,“ uvedl Karpíšek. Tendr je otevřený všem a má, podobně jako krajské soutěže na dodávky silnic, minimum omezujících podmínek. Firmy musejí pouze prokázat, že už nějaký větší objekt stavěly, dodal radní.

Řada stavebních firem, které mají v kraji sídlo nebo závod, tvrdí, že by jim měl kraj dát přednost. „Nedovedu si představit, že by silnici nebo nemocnici v Brně stavěla firma z Plzně,“ řekl šéf jedné z nich.

Podle Karpíška takové omezení není možné. Soutěž musí být otevřená pro všechny firmy nejenom z České republiky, ale také z EU, dodal. „Cizí“ firmy mají údajně stejně většinou subdodavatele z regionu.

Jednička krajské kandidátky ČSSD Milada Emmerová tvrdí, že existuje na výběru dodavatele skupinový zájem. „Měli by spíše řešit nedostatek personálu, který ohrožuje provoz některých oddělení,“ dodala exministryně zdravotnictví.

Václav Prokš, Metro

Ohodnoťte tento článek!