Přejít na obsah

Nemocnice za půlmiliardy

zpět
7.10.2008

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž na dodavatele stavby nové nemocnice v Klatovech za půl miliardy korun. Nabídky zatím přišly od 11 firem. Současné vedení kraje chce ještě vybrat vítěze. Opoziční ČSSD tvrdí, že stavitele této dosud největší krajské zakázky by mělo schválit až nové vedení regionu po volbách...

V Klatovech bude nová nemocnice. Její stavba přijde na 500 milionů korun. Do výběrového řízení se už přihlásilo 11 firem.

Plzeňský kraj vyhlásil soutěž na dodavatele stavby nové nemocnice v Klatovech za půl miliardy korun. Nabídky zatím přišly od 11 firem. Současné vedení kraje chce ještě vybrat vítěze. Opoziční ČSSD tvrdí, že stavitele této dosud největší krajské zakázky by mělo schválit až nové vedení regionu po volbách.

Zahájené výběrové řízení označila za podivně vypsané a předem rozhodnuté. „Je to nekorektní vůči nově zvoleným zástupcům a můžeme spekulovat o vazbách,“ tvrdí šéf krajské ČSSD Václav Votava.

Celá nemocnice přijde na 700 milionů Kč. „Výběrová řízení na dodavatele zdravotnické techniky a vybavení bude vyhlašovat a schvalovat nové vedení kraje,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Karpíšek.

Stavba má být z poloviny hrazena z evropského programu ROP, zbytek dodá kraj z vlastních zdrojů a z prodejů některých ze 17 současných pavilonů, z nichž některé byly postaveny na začátku minulého století. O dotacích bude rozhodnuto ještě v říjnu.

„Soutěž je naprosto transparentní, z 90 procent bude rozhodovat cena,“ uvedl Karpíšek. Tendr je otevřený všem a má, podobně jako krajské soutěže na dodávky silnic, minimum omezujících podmínek. Firmy musejí pouze prokázat, že už nějaký větší objekt stavěly, dodal radní.

Řada stavebních firem, které mají v kraji sídlo nebo závod, tvrdí, že by jim měl kraj dát přednost. „Nedovedu si představit, že by silnici nebo nemocnici v Brně stavěla firma z Plzně,“ řekl šéf jedné z nich.

Podle Karpíška takové omezení není možné. Soutěž musí být otevřená pro všechny firmy nejenom z České republiky, ale také z EU, dodal. „Cizí“ firmy mají údajně stejně většinou subdodavatele z regionu.

Jednička krajské kandidátky ČSSD Milada Emmerová tvrdí, že existuje na výběru dodavatele skupinový zájem. „Měli by spíše řešit nedostatek personálu, který ohrožuje provoz některých oddělení,“ dodala exministryně zdravotnictví.

Václav Prokš, Metro


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Metro

Komentovat článek: Nemocnice za půlmiliardy

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice za půlmiliardy

Komentáře

dalších 10 komentářů
problém Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Jézusmarjá!  | 8. 10. 2008 15:36

Nejspíš je problém v pojištovně,že neproplácí nutnou péči?

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re:Re:Re:Jézusmarjá!  | 8. 10. 2008 14:20

Nee, to tedy nemyslim. Spatne jste mne pochopil. Ale chapu Vas, pro nezdravotnika je to obtizne pochopitelne, ba nepochopitelne. Toz se Vam to pokusim vysvetlit. Stavar muze zakazku s jemu nevyhovujici cenou, nedopovidajici jeho nakladum (o zisku ani nemluve)... s klidem odmitnout. Nic, ale vubec nic mu nehrozi. Jen prijde o kseft. Lekar, kdyz odmitne nekoho lecit ci pokracovat v lecbe na sve naklady (o nejakem zisku ani nemluve), v kratke dobe vyslechne: "Obzalovany vstante, poslyste rozsudek..." Toz tak jsem to minil. Obavam se, ze i po tom vysvetleni je to pro laika obtizne pochopitelne.

železniční mosty Re:Re:Re:Re:Re:Jézusmarjá!  | 8. 10. 2008 11:44

A to jako si myslíte,že pracují stavaři jako dinosauři a bez sankcí?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné