Nemocnice žádá o byty

Karlovarská nemocnice žádá magistrát o přidělení dvou bytů pro lékaře, přestože toto zravotnické zařízení zřizuje jako obchodní společnost Krajský úřad Karlovarského kraje…

Karlovy Vary –

A radnice už navíc lékařům, kteří neměli kde bydlet, vstříc vyšla. Byty jim zajistila na ubytovně Drahomíra, kterou nákladně opravuje.

„Ano, zažádali jsme magistrát o malometrážní rezervní byty pro lékaře, specialisty kardiocentra, rentgenu nebo urologie. Jednalo by se o standardní ubytování s tím, že by bylo přechodné,“ vysvětlil žádost jednatel nemocnice Jiří Štefan.

Dodal, že lékařů je nedostatek a nemocnice pro ty, kteří by se rozhodli v Karlových Varech pracovat, byty nemá.

„Jednalo by se o ubytování přechodné. Pokud by se lékaři rozhodli po roce u nás zůstat, pak by si byty rozhodně našli,“ upřesnil Štefan.

Rada zatím nerozhodla

Radnice je ale k žádosti krajské nemocnice více než skeptická.

„Kraj prodal všechny ubytovny nemocnice, jak Fink, tak Prahu, v nichž mohli lékaři a zdravotnický personál bydlet, a my jim teď máme byty dávat?“ uvedl jeden z karlovarských zastupitelů.

Ani náměstek Tomáš Hybner nechtěl žádost zatím komentovat.

„Žádost nemocnice jsme vzali pouze na vědomí. Rada města ji bude teprve projedávat. Jak se rozhodne, to nyní nevím,“ uvedl náměstek Tomáš Hybner.

Metr čtverečný za 25 tisíc korun

Krajský úřad ale byty pro zdravotnický personál chystá.

Pozemky ve Zbrojnické ulici, které vlastnil, sice prodal firmě Baustav, ovšem s tím, že zdejší byty budou přednostně nabízeny zdravotnickému personálu nemocnice. Ty ale v žádném případě nebudou laciné.

„Byty se zde budou stavět bez státní dotace. Jejich cena tedy bude v podstatě tržní, jeden metr čverečný vyjde přibližně na 25 tisíc korun,“ upozornil Josef Pavel, hejtman Karlovarského kraje.

Výstavba těchto bytů by měla začít na jaře.

Jan Horník, senátor a krajský zastupitel, uvedl, že před prodejem ubytovny Fink členy krajské majetkové komise upozorňoval, že se kraj zbavuje nejen všech nemocničních ubytoven, ale i pozemku, který by mohla nemocnice využít pro své zaměstnance.

„Byl jsem upozorněn, že kraj v žádném případě nehodlá vlastnit sociální zařízení a nechce zavádět bytovou politiku,“ podotkl. Senátor dodal, že to je logické, pak ale měl kraj podle něj prodat pozemek ve Zbrojnicé ulici ne za tržní, ale přiměřenou cenu, aby zdejší byty mohly být dostupné pro všechny zdravotníky.

Karlovarské noviny

Ohodnoťte tento článek!