Přejít na obsah

Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy v registru zpětně

zpět
24.2.2017
*management, manažer, ředitel, smlouva
zvětšit*management, manažer, ředitel, smlouvaZdroj: Shutterstock

*management, manažer, ředitel, smlouva | Zdroj: Shutterstock

 

Ředitelé nemocnic žádají, aby mohli smlouvy v registru smluv zveřejňovat s několikadenním zpožděním, aniž bude omezena jejich platnost. Kdyby od července museli zveřejňovat smlouvy před tím, než začnou platit, mohlo by se stát, že ohrozí zdraví a životy svých pacientů, uvedla to Asociace nemocnic ČR. Ministerstvo zdravotnictví nemocnice podporuje.

Novelu zákona o registru smluv ve středu schválili poslanci. O úpravu zákona, která by nemocnicím pomohla, se pozměňovacím návrhem pokusil ministr pro legislativu Jan Chvojka (ČSSD). Poslanci ale jeho návrh nepodpořili. Novela nyní míří do Senátu.

Nemocnice argumentují tím, že nemohou držet zásoby všech léků a zdravotnických prostředků, které by mohly potřebovat. Mnohé z nich navíc přijímají pacienty v ohrožení života, se kterými nemohou předem počítat. Podle ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské mohou například lékaři při operaci pacienta zjistit, že potřebují jiný zdravotnický prostředek, implantát či stent, než jaký mají v zásobě. Běžnou praxí v současnosti je, že jim dodavatel dodá potřebný prostředek po telefonické objednávce v řádu hodin. Pokud by museli nejprve zveřejnit smlouvu, mohlo by se stát, že by museli operaci přerušit a pokračovat až po zveřejnění smlouvy v registru.

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze zase spravuje národní rezervu vzácných léčiv, ve které jsou některá antiinfektiva či antiséra. „Stává se, že se objeví pacient, který potřebuje jiný lék, musíme ho hned objednat. Zároveň nemůžeme držet léčiva, která nám můžou expirovat,“ uvedla ředitelka (VFN) Dana Jurásková. Pokud by nemocnice možnost pozdějšího uveřejnění nezískaly, odhaduje Jurásková náklady VFN navíc v řádech desítek milionů korun.

Podle ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny Aleše Hermana nechtějí nemocnice obcházet registr smluv, chtějí jen několikadenní lhůtu na zveřejnění. Podle Hermana už dnes nemocnice zveřejňují rámcové smlouvy s dodavateli, ze kterých je jasné, jaké zboží a za jakou cenu mohou odebrat. Konkrétní faktury ale vkládají do registru až zpětně. „Potřebujeme časové okno mezi objednávkou a fakturou, abychom mohli podat léky a nemuseli poškodit naše pacienty,“ konstatoval Herman. Časová prodleva by podle ředitelů měla činit minimálně pět pracovních dnů.

Ministerstvo zdravotnictví názor nemocnic podporuje. „Chápeme, že jde o záležitost, kdy administrativa může stát v cestě rychlému nákupu, nutnému například i k zachování života či zdraví pacienta. Snahu napravit situaci pozměňovacím návrhem Senátu považujeme za správnou a rozhodně ji budeme podporovat,“ napsala ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.


Komentovat článek: Nemocnice žádají o možnost zveřejňovat smlouvy…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné