Nemocnice zákon zatím ignorují

Žádný velký rozruch v nemocnicích v Šumperku a Jeseníku nevzbudilo prosazení zákona o síti neziskových nemocnic. Ten přes prezidentské veto ke schválení protlačili poslanci sociální demokracie, kteří se spojili s komunisty. Vedení obou nemocnic předpokládá, že po volbách noví poslanci zákon ihned změní…

„Schválení zákona pro nás nyní nic neznamená, dál léčíme pacienty. O našem dalším postupu budeme informovat v půlce června, tedy po volbách,“ sdělila Simona Součková, tisková mluvčí společnosti Euromednet, která vlastní šumperskou nemocnici.

V čerstvě přijatém zákoně figuruje seznam 140 nemocnic v republice, které budou mít jistotu, že s nimi zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvy. Ministerstvo zdravotnictví jim pak bude diktovat, kolik mohou mít lůžek a jakou péči poskytovat. Do seznamu se ale nedostalo osm desítek zdravotnických zařízení, mezi nimi také nemocnice v Šumperku a Jeseníku.

„Že zákon projde, jsme čekali, je to přece socialistický experiment. Nemyslím, že by nemocnice v Jeseníku zanikla, i když tu teoretická možnost je. Předpokládám, že tento zákon bude jedním z prvních, který se zamete pod stůl,“ řekl ředitel nemocnice v Jeseníku Jan Jedlička.

Soukromé nemocnice mimo vládní seznam nyní mají dvě možnosti – buď přistoupit na neziskový režim, což vlastně znamená zestátnění, nebo podstoupit výběrová řízení u zdravotních pojišťoven. Pokud v nich uspějí, pojišťovny jim budou péči hradit.

V opačném případě by si pacienti neakutní zákroky, jako je například operace ledvinových kamenů, museli platit ze svého. „Pokud by nemocnice ve výběrových řízeních neuspěly, bylo by to ze závažných důvodů jako například nekvalitní péče nebo nedostatek odborníků.

Jestliže by pak hrozilo zhoršení dostupnosti zdravotní péče, pak by ministerstvo zdravotnictví včas jednalo s příslušnými partnery, jako jsou obce a kraj, a hledalo by jiné řešení, jak péči zajistit. Jednou z možností je i vytvoření nové nemocnice,“ uvedla Jana Kocová z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

Moravský sever

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Vilém Hrdina

Již jsem se jednou pozastavil nad myšlenkou, že jedna nemocnice se nechá zkrachovat a vedle stát postaví jinou? To je šetření, ať to stojí co stojí. A to řekne zástupce ministerstva zdravotnictví?

Nemocnice zákon zatím ignorují
Ohodnoťte tento článek!