Nemocnice zaměstnává odsouzené lékaře

Titulní obrázek

Ústecká Masarykova nemocnice zaměstnává i odsouzené lékaře. Důvodem může být dlouhodobý nedostatek personálu. Propustit odsouzené lékaře nemocnice nehodlá. A to i přesto, že jeden z nich porušil podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka profesní etický kodex…

Ústecká Masarykova nemocnice zaměstnává i odsouzené lékaře. Důvodem může být dlouhodobý nedostatek personálu. Nyní chybí 21 lékařů.

Celá úplatkářská kauza ortopeda Radka Bartoše odstartovala v březnu 2006. Bartoš tehdy převzal dvacetitisícový úplatek a přislíbil blízký termín operace endoprotézy Aleně Žáčkové. Žena trpěla neskutečnými bolestmi, které jí nedovolily sedět, ležet ani stát. „Nemohla jsem si dojít ani na záchod,“ řekla tehdy Žáčková.

A jen rychlá operace ji mohla pomoci. Při činu ho přistihla kamera TV Nova. „Když Žáčková odešla, za patnáct minut přišli redaktoři z Novy. Byl jsem zmatený a dezorientovaný,“ uvedl ortoped. Bartoš dostal od soudu 200tisícovou pokutu.

Dalším odsouzeným lékařem je bývalý ředitel Petr Pollak. Ten byl v roce 2006 odsouzen za trestný čin podvodu k šesti měsícům podmíněně. Ve svém domě načerno odebíral elektřinu.

Propustit odsouzené lékaře nemocnice nehodlá. A to i přesto, že Bartoš porušil podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka profesní etický kodex. Stejného názoru je i Helena Haškovcová, univerzitní profesorka lékařské etiky.

Nemocnice etiku nezkoumá

Etiku svých lékařů ale v Ústí nezkoumají. „To Masarykova nemocnice neřeší. Je to otázka pro ČLK. Bartoš splňuje všechny právní předpoklady a ty neporušil,“ řekl mluvčí Jiří Vondra. Bartoš odmítl o etice mluvit. „Nehodlám se k tomu vyjadřovat, nezlobte se,“ řekl pouze a zavěsil.

Zřizovatelem Masarykovy nemocnice je Ústecký kraj. Podle hejtmana Jiřího Šulce je tento případ typickým důsledkem našeho „socialistického“ zdravotnictví a je potřeba v tom udělat pořádek. „Tak, abychom všichni věděli, co je standardem, který platí pojišťovna. A pokud chceme něco lepšího, měli bychom mít možnost si připlatit,“ uvedl.

Nemocnice podle Vondry udělala organizační opatření, aby Bartoš nepřišel do styku s objednáváním pacientů. Kontrolovali to i policisté. .

Radek Nohl, Regionální deník

Nemocnice zaměstnává odsouzené lékaře
Ohodnoťte tento článek!