Přejít na obsah

Nemocnice zaplatí půl milionu za sterilizaci

zpět
15.10.2007

Odškodnění ve výši půl milionu korun přiznal včera ostravský krajský soud třicetileté Romce Ivetě Červeňákové za nechtěnou sterilizaci. Peníze by jí měla vyplatit Městská nemocnice Ostrava. Nemocnice se brání tím, že má písemný souhlas pacientky...

Případné odvolání k olomouckému Vrchnímu soudu ještě zvažuje. Podle právní zástupkyně žalobkyně Michaely Kopalové jde o historicky první případ, kdy soud přiznal odškodné ženě, která byla nechtěně sterilizována. „Vedení městské nemocnice počká na písemné vyhotovení rozsudku. Pak zvážíme možnost odvolání,“ řekla mluvčí zdravotnického zařízení Marie Dlabalová. Soudce, který se případem zabýval, uvedl, že nemocnice pochybila. Zásah do práv mladé ženy označil za nezvratitelný. Peníze by žena měla dostat za způsobenou fyzickou a psychickou újmu. Červeňáková sterilizaci prodělala před deseti lety. Tehdy rodila druhé dítě a podruhé císařským řezem. Lékaři a zdravotnický personál ale podle soudu nepostupovali správně a ve zdravotnické dokumentaci chybějí doklady o tom, že by matka se sterilizací řádně a podle předpisů souhlasila. „Nevěděla jsem ani, co to znamená,“ svěřila se Červeňáková. V době těsně po porodu byla navíc jednou z obětí záplav a měla jiné starosti. Řešila spíše existenční problémy, kam se z vyplaveného domu přestěhovat. Sedm let podle svých slov žila v domnění, že má v těle instalováno jen antikoncepční tělísko.

Když navštívila lékaře, aby jí ho odstranil, že chce další dítě, dozvěděla se pravdu. Nyní společně s manželem uvažuje o adopci. „Už mám všechny potřebné formuláře. Chtěla bych mít doma chlapečka,“ svěřila se matka dvou dívek. Také advokátka poukazuje na řadu nedostatků. „Komise, která o zákroku měla rozhodovat, se sešla až deset dnů po porodu. Chybí i dokument, podle kterého by bylo zřejmé, že klientka věděla o neodstranitelných následcích sterilizace,“ řekla. Dlabalová ale uvedla, že sterilizace žen v ostravské městské nemocnici prošetřovala komise ministerstva zdravotnictví a rovněž ombudsman. „Trestní stíhání bylo prozatím zahájeno u pěti případů, všechna byla odložena, jelikož nedošlo k trestnímu činu,“ řekla. Kauza Červeňákové je druhou kauzou nechtěné sterilizace, kterou ostravský krajský soud řešil. V roce 2005 rozhodl, že se za stejné poškození práv musí vedení nemocnice v OstravěVítkovicích dopisem omluvit tehdy Heleně Ferenčíkové. Také ona podle soudu nebyla před zákrokem dostatečně informována. Soud ale kvůli promlčení zamítl odškodnění milion korun, které Romka požadovala. „Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ale už nejde nárok na odškodnění nemajetkové újmy promlčet,“ řekla Kopalová. Dodala, že naděje na přiznání finanční satisfakce se nyní zvyšují zpětně i pro Ferenčíkovou. „Věřím, že uspějeme, až se případ vrátí zpět před ostravský krajský soud,“ řekla.

Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnice zaplatí půl milionu za sterilizaci

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnice zaplatí půl milionu za sterilizaci

Komentáře

dalších 6 komentářů
lek.v zahr. Take jsem neveril vlastnim ocim a usim  | 16. 10. 2007 21:34

kdyz jsem tu zhovadilost slysel v radiu a videl v televizi. Pokud vim, tak byla jiz po dvou cisarskych rezech. Doporucuji vyhodit dosavadni ucebnice porodnictvi a urychlit program transplantace mozku (..... a soudci budou mit prednost).

mira.le mira.le sterilizace  | 15. 10. 2007 21:12

Inu doktoři cikánce vzali výrobní prostredek a po poradě soudu s antimonopolním úřadem jí přiznali strátu kterou musíme všichni zaplatit.Česko absurdistán.

jjk Re:právní středověk  | 15. 10. 2007 20:14

kupte si nadobi Zepter...ci jak se to pise a neco uvidite..

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné