Nemocnice zatím nevědí, kde vezmou peníze na růst mezd

„My nefinancujeme platy. Zdravotní pojišťovny financují poskytnutou zdravotní péči. A jak s těmi penězi hospodaří nemocnice, do toho my nevidíme,“ řekla mluvčí VZP…

Pondělní rozhodnutí vlády o tom, že zdravotníci mají mít od března zvýšené tarifní mzdy o 18 procent, zamotá hlavu nejednomu řediteli nemocnice.

Ten totiž bude muset rozhodnout, jak peníze získá a zda nakonec nepřikročí k zoufalému kroku, že totiž současnou mzdu svých lidí jen přerozdělí – na tarifech přidá a ubere z odměn. „V této chvíli nevíme, z čeho to zaplatíme. Ale rozhodně to nemůžeme udělat tak, že plat jen přerozdělíme a snížíme osobní ohodnocení. Podstatou toho opatření je, aby se zdravotníkům platy zvýšily. Všichni uznávají, že personálu je potřeba přidat, protože my už dnes personál ztrácíme. Vyplatí se mu totiž dělat něco jiného,“ řekl v úterý Právu náměstek ředitele Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) Pavel Horák. Jak dodal, nemocnice se snaží potřebné peníze někde získat, „a hlavní zdroj je od pojišťoven, takže s nimi jednáme“. Podle Horáka při ročním obratu VFN přes tři miliardy korun „se může zdát, že nějakých 200 nebo 300 miliónů se dá někde sehnat“. Ale jak dodal, takové „úspory“ se negativně projeví jinde. Například „pokud by se to třeba vzalo z peněz na rozvoj nemocnice nebo na obnovu přístrojového vybavení, tak se to negativně projeví v dalších letech. Protože pokud nebude mít nemocnice funkční zařízení nebo je nebude mít vůbec, sníží se jí příjmy, a zase nebude mít na platy“. Mluvčí pražské Fakultní nemocnice v Motole Eva JurinováPrávu řekla, že podle prvních odhadů by vládou schválené zvýšení tarifů nemocnici přišlo na asi 300 miliónů korun. „Teď bude nejvíce záležet na jednání vedení nemocnice se zdravotními pojišťovnami,“ dodala. „My nefinancujeme platy. Zdravotní pojišťovny financují poskytnutou zdravotní péči. A jak s těmi penězi hospodaří nemocnice, do toho my nevidíme,“ řekla však Právu v úterý mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Kateřina Zamastilová.

Hana Kadečková, Právo, 13.2.2002

Ohodnoťte tento článek!