Nemocnice zdražily na 100 Kč, ale nic za to nedostanete

pacient, nemocnice, pokoj, sestra

Nemocnice poslaly pacientům jasný vzkaz: I když ode dneška zaplatíte za den na lůžku místo šedesáti korun stovku, lepší péči nebo modernější vybavení nečekejte.

Peníze, které se díky navýšení poplatku do zdravotnických zařízení dostanou, podle jejich ředitelů spolkne další zvyšování výdajů.

A to zejména kvůli růstu platů zdravotníků a DPH. Na další modernizaci prý už nic nezbude.

Ministerstvo zdravotnictví přitom odhaduje, že do českých nemocnic po navýšení poplatku přiteče v příštím roce o 750 milionů korun více.

„Nic převratného za to neuděláme, budeme rádi, když se nám podaří udržet ten standard, který máme doposud,“ reagoval ředitel ostravské fakultní nemocnice Svatopluk Němeček.

Podobně však mluví i vedení dalších českých nemocnic. „Nezmění se vůbec nic. Nám to vygeneruje zhruba deset milionů korun navíc za rok a i s nimi budeme bojovat o vyrovnaný rozpočet,“ řekl Aktuálně.cz ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman.

A také v motolské nemocnici použijí peníze na vykompenzování ztrát. „Kvalita v nemocnici se zvýší, ale nebude to kvůli tomu, že se navýší poplatek,“ tvrdí ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.

Za poplatky koupili noční stolky

Doposud zdravotnická zařízení v Česku vybrala na poplatku za hospitalizaci pacientů každý rok zhruba 1,2 miliardy korun.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je musí využít jen na úhradu nákladů spojených s jejich provozem a modernizací.

Což má prý zajistit, že půjdou na zateplení budov, vybavení interiéru zdravotnických zařízení či jednotlivých pokojů. Kam všechny peníze odtekly, ale vedení nemocnic neví a většinou jednoduše říká, že skončily v rozpočtu.

„Pořídili jsme nové noční stolky,“ vzpomněl si Němeček, na co například využili dvanáct milionů korun, které za poplatky v ostravské nemocnici ročně vyberou.

A třeba ve vinohradské nemocnici se podle ředitele zvýšilo množství peněz, které vydají na stravu pro pacienty. „Tím se jídlo o něco zkvalitnilo,“ prohlásil Zeman.

Pro deset procent nejchudších

Ministerstvo tvrdí, že zvýšení poplatku ze 60 na 100 korun žádné dopady na pacienty mít nebude.

Celý článek najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!