Nemocnice získala 42 milionů

Titulní obrázek

Přes 42 milionů korun získala jilemnická nemocnice formou dotace. Desítky milionů vynaloží na obnovu přístrojů a zvýšení kvality nemocnice, která bude díky přiděleným financím následující čtyři roky plná změn. Protože peníze bude Evropská unie proplácet postupně, na financování materiálů, práce a dodavatelů si nemocnice musí vzít úvěr u banky…

„Podařilo se nám z Regionáního operačního programu Evropské unie pro rozvoj regionů získat 42,5 milionů korun. Velká zásluha patří lidem, kteří projekt zpracovávali. Bez kvalitního projektu nejsou peníze,“ řekl starosta Jilemnice Vladimír Richter.

Peníze poslouží hlavně pacientům. Nemocnice vymění přístroje a přístrojovou techniku, například dýchací přístroje, a také zařízení na operačních sálech, která už jsou za dobou své životnosti. „Přístroje používané ve zdravotnictví, a především ve styku s paciectem, musí splňovat určitě parametry. Neměly by být starší deseti let. Naše nemocnice do roku 1985 investovala velké náklady do přístrojů, ty už ale dosluhují,“ vysvětlil ředitel nemocnice Jiří Kalenský.

Tyto změny by v Jilemnici měly začít probíhat už letos, příští rok se chtějí Jilemničtí vrhnout na vybavení oddělení nukleární medicíny a v roce 2011 vybavení pro počítačovou tomografii. Ta se dokáže bezbolestně podívat do každé části vnitřních orgánů lidského těla.

Částku 42,5 milionu proplatí Evropská unie až po předložení písemností a dokladů o průběhů prací. Nemocnice ale takovou částku nemá. „Probíhají jednání s bankou. Evropská unie nám bude dotaci postupně proplácet vždy po nějaké době. Proto musíme ty peníze čerpat odjinud. Řešením je úvěr u banky, který nám pomůže překlenout slepá období financování,“ dodal Jiří Kalenský.

Zuzana Koulová, Regionální deník

Nemocnice získala 42 milionů
Ohodnoťte tento článek!