Nemocnice Zlínského kraje loni hospodařily se ztrátou 100 mil. Kč

graf, pokles, propad

Nemocnice Zlínského kraje podle předběžných výsledků loni hospodařily se ztrátou asi 100 milionů korun. ČTK a Českému rozhlasu to řekl hejtmanův náměstek Lubomír Nečas (SPOZ). Je to výrazně méně než v roce 2011, kdy ztráta nemocnic činila 189 milionů korun, stejně tomu bylo i o rok dříve.

Zlínský kraj je zakladatelem akciových společností Krajská nemocnice T. Bati, Kroměřížská nemocnice, Uherskohradišťská nemocnice a Vsetínská nemocnice.

Nejvyšší ztrátu tradičně vykázala zlínská krajská nemocnice, zhruba 85 milionů korun. V roce 2011 hospodařila se ztrátou 109 milionů korun. „Zlínský kraj nemá fakultní nemocnici, zlínská nemocnice musí ošetřovat těžké případy a spádově i z ostatních okresních nemocnic. Nedostává však dostatek peněž od zdravotních pojišťoven, které ji neustále berou jako nějakou nemocnici okresního typu. Je velmi obtížné dostat se s touto nemocnicí na nulu, aniž bychom nesnížili dostupnost nebo úroveň zdravotní péče,“ řekl Nečas.

Hospodaření nemocnice v Uherském Hradišti skončilo zhruba na nule, vsetínská nemocnice vykázala ztrátu 12,5 milionu korun, kroměřížská nemocnice ztrátu 3,5 milionu korun.

Kraj bude zřejmě řešit dluhy nemocnic tím, že navýší jejich základní jmění. „Loňský rok ukázal, že nemocnice dovedou lépe hospodařit, ale spokojení z pohledu kraje určitě nejsme. Dluhy z předchozích let se neustále vlečou, přináší to i problémy s dodavateli,“ řekl Nečas.

Nemocnice budou muset podle něj hledat rezervy v hospodaření, například při nákupu léků, materiálu a přístrojů. V případě zlínské nemocnice je možné, že se sníží počet zaměstnanců. „Loni se také mírně snížila lůžková kapacita, počet výkonů však bude stejný, tam by mohlo dojít také k určité úspoře,“ podotkl náměstek.

V kraji fungují také soukromá zařízení, například zlínská nemocnice Atlas nebo nemocnice ve Valašském Meziříčí.

Ohodnoťte tento článek!