Nemocnice Zlínského kraje vede představenstvo v čele s Maráčkem

Čtyři krajské nemocnice Zlínského kraje mají nové společné představenstvo v čele s Radomírem Maráčkem, který byl dříve ředitelem lázní Karlova Studánka.

Maráček je zároveň předsedou představenstva Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Chce snížit náklady na materiál a nakupovat ho společně pro všechny nemocnice, vyrovnat mzdy v jednotlivých nemocnicích, zlepšit jméno hlavně zlínské nemocnice. Řekl to dnes ve Zlíně novinářům. Do konce října musí také připravit plán zdravotnictví kraje, jakýsi generel, jakým směrem se jednotlivé nemocnice budou dále rozvíjet, uvedl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Kraj chce nemocnice propojit do koncernu, aby poskytovaly kvalitativně stejnou službu. Prospět by to mělo i ekonomice. „Dnes už začínáme nakupovat spotřební zboží a léky pro všechny nemocnice,“ uvedl Maráček. Řekl, že se tak dají ušetřit desítky procent nákladů. Podle Čunka asi polovinu nákladů nemocnic tvoří materiál a léky, zlínská nemocnice má roční obrat kolem dvou miliard. „Úspory očekáváme v desítkách milionů korun,“ řekl Čunek. Podle něj je pravděpodobné, že základní obory jako chirurgie a interna zůstanou ve všech nemocnicích, některé specializované úkony se budou dělat jen na určitých pracovištích.

Maráčka nyní čekají jednání s primáři. Zaměřit se chce také na zlepšení jména zlínské nemocnice, která má dlouhodobě problémy s hospodařením, kvůli tomu tam také zasahovala policie. Zdravotnictví je v kraji nevyvážené, zlínská nemocnice je vnímána negativně, Uherskohradišťská pozitivně, nemocnice ve Vsetíně a Kroměříži neutrálně, řekl Maráček. Čeká ho také jednání s pojišťovnami. „Z hlediska Baťovy nemocnice se ukazuje, že tam nebylo dobře nastaveno vykazování zdravotní péče. S velkou pravděpodobností ne všechny úkony, které tam byly provedeny, byly ohodnoceny v systému,“ řekl Maráček.

I kvůli špatnému hospodaření odvolala krajská rada na konci února představenstvo zlínské nemocnice a novým předsedou představenstva jmenovala Maráčka. Od února do května vedli zlínskou nemocnici jako krizoví manažeři předseda představenstva Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek a jeho ekonomický náměstek Vlastimil Vajdák. Za tu dobu se podle Čunka podařilo zejména zlepšit hospodaření jídelny. V nemocnici jí denně asi 900 pacientů, pracuje v ní téměř 2000 lidí.

Dnes radní odvolali členy představenstev nemocnic kromě ředitelů. V představenstvech jednotlivých nemocnic bude vždy Maráček a Lucie Štěpánková zodpovědná za personální oblast, doplní je ředitel dané nemocnice. Ve Zlíně bude třetím členem představenstva Vajdák.

Zlínská nemocnice byla na konci února ve ztrátě téměř 17 milionů korun. Bylo to způsobeno meziročním růstem cen éků, více vydala i na osobní náklady. Do několika týdnů by podle Čunka měly být známé výsledky auditu. Loni nemocnice hospodařila podle předběžných výsledků se ziskem 122.000 korun, předloni vykázala zisk asi 8,5 milionu, podobně i v roce 2014. Před přijetím nové úhradové vyhlášky ale hospodařila výrazně hůře, v roce 2013 skončila ve ztrátě přes 190 milionů Kč. Ostatní krajské nemocnice loni hospodařily se ziskem.

Ohodnoťte tento článek!