Nemocnice Znojmo otevřela opravené operační sály za 292 milionů

světlo, operační sál, operace,

Nemocnice Znojmo za účasti ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) slavnostně otevřela opravený trakt s operačními sály. Tříletá rekonstrukce stála 292 milionů korun, řekl novinářům ředitel nemocnice Miroslav Kavka. Z toho 100 milionů připadlo na přístroje a vybavení.

Téměř celou částku pokryl Jihomoravský kraj jako zřizovatel nemocnice. V traktu se nachází sedm operačních sálů. Nemocnice ročně provede přes 9000 operací.

Němeček považuje sály za velmi kvalitní. „Každý, kdo je vidí, může říct, že to není medicína 21. století, ale skoro 22. století. Znojemskou nemocnici považuji v jistém smyslu za vzorovou, protože mnoho let naplňuje předem definovanou strategii rozvoje,“ uvedl Němeček.

Rekonstrukce objektu, který měl původně šest operační sálů, začala ve druhé polovině roku 2012. „Realizovali jsme ji za plného provozu bez omezení operačních výkonů. Opravovali jsme vždy jednu třetinu a ve dvou třetinách jsme prováděli zákroky. Jejich počet se však nesnížil ani o jeden, za tři roky naopak stoupl o 450,“ informoval ředitel Kavka. Dodal, že nemocnice každý rok provede zhruba 9300 operací, z nichž je asi 800 očních.

Díky opravám přibyl jeden sál a v traktu je jich sedm, osmý sál pro oční operace je na jiném patře. Nové sály budou sloužit pro operace chirurgické, ortopedické, traumatologické a další. „Máme nové rentgenové nebo laparoskopické přístroje a také speciální operační stoly. Jeden z nich stál 4,5 milionu korun a na každém sále je jeden,“ sdělil Kavka. Dodal, že součástí operačního traktu je i unikátní laboratoř pro biologický materiál, která je jednou z prvních tohoto typu v České republice. Sloužit bude pro sběr biologického materiálu jako štěpy, kmenové buňky, pupečníkovou krev a podobně.

Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) je znojemská nemocnice vlajkovou lodí krajského zdravotnictví. „Je pro nás jedničkou, která je na úrovni nejmodernějšího špičkového zařízení. Od roku 2009 kraj investoval do nemocnice přes půl miliardy korun,“ dodal Hašek.

Znojemská nemocnice má kolem 1000 zaměstnanců. Jihomoravský kraj zřizuje kromě Znojma nemocnice v Ivančicích, Letovicích, Vyškově, Tišnově, Břeclavi, Hodoníně, Kyjově a nově pod něj od léta spadá také zařízení v Hustopečích. Má také krajskou zdravotnickou záchrannou službu a zřizuje další zdravotnická zařízení jako Jihomoravské dětské léčebny, znojemské dětské centrum, kyjovské dětské centrum a domov pro postižené děti v Otnici.

Ohodnoťte tento článek!