Nemocnice Znojmo se brání pokutě od ÚOHS u soudu

Nemocnice Znojmo se brání pokutě 450.000 korun, kterou dostala loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Koncem prosince podala žalobu, potvrdila ČTK mluvčí Krajského soudu v Brně Lenka Smutná Polachová.

Podle ÚOHS nemocnice chybovala v tendrech na inženýrskou činnost a při pořízení magnetické rezonance v roce 2008.

V obou případech se ÚOHS nelíbil způsob hodnocení podle kritéria plán jakosti. Nemocnice postupovala netransparentně a její postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. „Ze zadávací dokumentace jednoznačně nevyplývá, jaký plán jakosti by byl hodnocen jako vhodnější, ani jakým způsobem by zadavatel rozhodoval o přiřazení konkrétního počtu bodů za jednotlivé části plánu,“ uvedl v rozhodnutí předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Podle něj měla nemocnice popsat svoje požadavky dostatečně podrobně, aby firmy věděly, jak mají plán jakosti připravit a jak jej bude nemocnice posuzovat. Inženýrská činnost související s druhou etapou rekonstrukce nemocnice vyšla na zhruba tři miliony korun, pořízení magnetické rezonance stálo 45 milionů včetně DPH.

Nemocným se po pořízení magnetické rezonance zkrátila doba na vyšetření. Do jejího pořízení čekali na vyšetření, které se používá při podezření na rakovinu nebo nemoci mozku, míchy a kloubů, tři až pět měsíců.

Znojemská nemocnice měla problémy také s tendrem na rekonstrukci a dostavbu svého areálu. Zaplatit má 50.000 korun. Nemocnice vypsala zakázku z roku 2008 příliš široce. Výsledkem byla situace, kdy se do tendru přihlásila pouze jedna firma. V zakázce byly podle ÚOHS zahrnuty spolu se stavebními pracemi diametrálně odlišné dodávky, jako lékařské technologie nebo technologie stravovacího provozu.

Ohodnoťte tento článek!