Nemocnice zruší dětské oddělení

dítě, lékařka, praktik, ordinace, pediatr

V ivančické nemocnici příští týden přestane fungovat ambulance i lůžková část dětského oddělení. Ředitel je chce zrušit, protože mu chybějí lékaři.

Už jen pět dní provozu má před sebou dětské oddělení v nemocnici v Ivančicích na Brněnsku. Ředitel nemocnice se ho kvůli nedostatku lékařů rozhodl k prvnímu červnu zavřít. A to přesto, že je to jediné dětské lůžkové oddělení v bývalém okrese Brno-venkov. Péči o pacienty nemocnice si mezi sebou má rozdělit Fakultní nemocnice Brno a Nemocnice Znojmo.

V Ivančicích zanikne dvanáct lůžek dětského oddělení a šest lůžek pro doprovod dětí. Fungovat přestane i všeobecná dětská ambulance. „Novorozenecké oddělení a porodnici zachováme. Stejně jako specializované dětské ambulance, které v nemocnici provozují soukromí zdravotníci,“ zdůraznil ředitel nemocnice Jaromír Hrubeš.

Delší dojíždění

Rodiče, kteří své děti do Ivančic vozili, jsou z rušení oddělení zklamaní. „V nemocnici jsem byla mnohokrát s oběma syny a pokaždé jsem byla nanejvýš spokojená. Vždy nám vyšli vstříc a v případě hospitalizace mi umožnili tam s dítětem zůstat. Nejmenší námitky nemám ani proti lékařské péči a chování personálu. Oddělení bude ohromná škoda,“ řekla například Miroslava Vespalcová z Moravského Krumlova.

Stejná slova chvály má pro oddělení i Jana Pokorná ze Zbýšova na Brněnsku. „Vždy jsem s nimi byla velice spokojená. A vůbec si nedovedu představit, že budu s dětmi jezdit do Brna. Dcera má problémy s dušností. Zatímco v Ivančicích jsme za sedm minut, do Brna to trvá přes půl hodiny,“ obává se hůře dostupné pomoci matka dvou malých dětí.

Definitivní verdikt nad oddělením chce ředitel zveřejnit dnes. „Hlavním důvodem zrušení oddělení je nedostatek lékařů, se kterým bojujeme už od roku 2008. Chybějí nám přinejmenším dva lékaři,“ vysvětlil Hrubeš.

Jeho rozhodnutí podpořil i Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice. „Na oddělení dlouhodobě chybí lékaři, bez kterých není možné poskytovat kvalitní péči. I když tak rychlé zrušení není ideální, je to lepší než improvizovaná péče,“ myslí si náměstek jihomoravského hejtmana Oldřich Ryšavý, který je odpovědný za zdravotnictví.

Lékaře a sestry z dětského oddělení však rozhodnutí pobouřilo. I když jim ředitel slíbil jiná místa. „Nedovedu si představit, že všichni, kteří jezdili do Ivančic, budou najednou muset jezdit do Brna nebo Znojma. Sama jsem musela tento týden s nemocným synem do brněnské dětské nemocnice. I když už je mu osmnáct, byla to opravdu neskutečná anabáze,“ povzdychla si sestra Dagmar Veselá.

Se svými kolegy proto sepsala petici na podporu dětského oddělení, kterou začátkem května roznesla například do škol a školek v okolí. „Za pouhých deset dní jsme pod ni sehnali přes pět tisíc sto podpisů a 13. května jsme ji odnesli hejtmanu Haškovi,“ řekla Veselá.

Petice nepomůže

Ani petice situaci nezmění. „Bereme ji na vědomí, ale neudržitelnou situaci na oddělení nám bohužel ani taková řada podpisů vyřešit nepomůže,“ zhodnotil Ryšavý.

Jako bezvýchodnou hodnotí situaci i starosta Ivančic Vojtěch Adam. „S rušením oddělení město nesouhlasí. Ale je to bohužel patová situace, na jejíž řešení nemáme vliv,“ povzdechl si starosta. Budete mít kvůli rušení dětského oddělení ivančické nemocnice problémy?

Nemocnice zruší dětské oddělení
Ohodnoťte tento článek!