Nemocnice zvýší mzdy

Titulní obrázek

O deset procent se v letošním roce zvýší mzdy zaměstnanců nemocnic v Chebu a Sokolově. V Karlových Varech by měly zůstat na stejné úrovni. Celkový objem mzdových prostředků krajské nemocnice má vzrůst o 55 milionů korun…

Podle odborů byly dosud v sokolovské a chebské nemocnici nižší mzdy než v nemocnici karlovarské.

Krajská nemocnice letos uzavřela kolektivní smlouvu s odbory pro všechny tři nemocnice, které jsou součástí Krajské nemocnice v Karlových Varech.

Nicméně vedení krajské nemocnice ještě řeší, jakým způsobem se vypořádá s novým zákoníkem práce, který omezuje přesčasové hodiny. „Jinak nejsou změny v nové kolektivní smlouvě ve srovnání s tou minulou nijak dramatické,“ uvedl předseda představenstva krajské nemocnice David Hanzl.

“ Okopírovali jsme v podstatě kolektivní smlouvu z loňského roku,“ potvrdil předseda Lékařského odborového klubu v karlovarské nemocnici Filip Berger.

„Jsou tam drobnůstky, s kterými jsme nesouhlasili. Vypadl ze smlouvy automatický finanční postup podle délky zaměstnání, na druhou stranu je smlouva platná pouze na jeden rok, takže se nejedná o žádnou dlouhodobou změnu,“ konstatoval Berger s tím, že tentokrát kolektivní smlouva nepočítá s navýšením mezd zaměstnanců karlovarské nemocnice. „V jiných společnostech kopíruje navýšení alespoň inflaci,“ podotkl Berger.

„Pokud neporoste počet zaměstnanců nemocnice, a s tím nepočítáme, tak se navýší letos mzdy,“ dodal Hanzl. „Mzdový předpis je jednotný pro všechny nemocnice a vychází z modelu karlovarské nemocnice, takže teď budou mzdy všude stejné,“ komentoval Berger.

Spory mezi vedením nemocnice a odbory mohou nastat v průběhu ledna kvůli novému zákoníku práce platnému od letošního roku.

Nemocnice mají tři cesty, jak zákoníku vyhovět. „Jedná se o dohody o provedení práce, rozložené pracovní nástupy do práce a směnný provoz,“ uvedl Hanzl.

Podle Bergera si musí každý zaměstnanec v dohodách o pracovní činnosti ohlídat, aby odměny za tuto činnost dokázaly plně nahradit všechny dosavadní příjmy.

„Tím, že zaměstnanec přijde o příplatky za přesčasy, se mu sníží i průměrná měsíční mzda, ze které se odvíjí výše odměny po dobu dovolené či výše neschopenky,“ vysvětloval Berger.

Podle našich informací se v chebské nemocnice nebudou mzdy zvyšovat plošně. Jejich navýšení by se mělo týkat především nižšího a středního zdravotnického personálu. Polepšit by si měly zejména sestry.

Karlovarský deník

Nemocnice zvýší mzdy
Ohodnoťte tento článek!