Přejít na obsah

Nemocnici čeká stovka porodů ročně navíc

zpět
26.2.2011
miminko, porod, porodnice, dítě
zvětšitmiminko, porod, porodnice, dítěZdroj: www.moremojostudios.com

miminko, porod, porodnice, dítě | Zdroj: www.moremojostudios.com

 

Liberečtí porodníci v Krajské nemocnici Liberec se zapotí. Nejde ovšem o následek babyboomu, nýbrž o nucený stav poté, co se od března uzavře porodnické oddělení v Panochově nemocnici ve dvacet kilometrů vzdáleném Turnově.

Lékaři ovšem nastávající matky ujišťují, že se nemají čeho bát a péče o ně a jejich děti zůstane na stejné úrovni jako nyní. „Liberecká nemocnice si s tím poradí. Lékaři počet rodiček zvýšený asi o 100 zvládnou, aniž bychom museli nějak personálně posilovat nebo měnit chod oddělení. Jde o stav, kdy přibude celkově jeden porod za tři dny, což není žádná dramatická situace,“ uklidňuje veřejnost Pavel Novák, liberecký radní pro oblast zdravotnictví.

Opakuje se situace z roku 2009

Shodně vidí situaci i personál porodnice. Vrchní sestra gynekologicko – porodnického oddělení Krajské nemocnice Liberec Zuzana Paukertová soudí, že se může opakovat situace z roku 2009, kdy ukončila provoz frýdlantská porodnice a nemocnice v Liberci si s tímto stavem také uměla poradit. „Ročně odrodíme nějakých 1700 porodů, stovka navíc pro nás nebude činit výrazný problém,“ řekla Deníku Paukertová. Přesto je zcela zjevné, že podmínky v liberecké porodnici budou nemilým překvapením pro rodičky z Turnovska, které byly zvyklé na komfort malé provinční porodnice, kde na jednom pokoji byly ubytovány nejvíce dvě matky.

V Liberci jsou podle aktuálních údajů naší redakce na 11 pokojích ubytovány průměrně tři ženy, některé pokoje musejí mít dokonce přistýlku, takže v mnoha případech se na jedné místnosti sejdou i čtyři matky. Nemocnice je schopna ubytovat naráz celkem 29 matek, v Turnově se jich naráz málokdy sešlo více než 10. „Nechce se mi rodit v nějaké velké porodnici daleko od Turnova, kde to jde jak na běžícím páse. Vzhledem k tomu, že chodím na ambulanci do turnovské nemocnice, tak i lékaři znají můj zdravotní stav, což mi Liberec nenabídne,“ posteskla si Marcela Pařízková, jedna z odpůrkyň uzavření turnovské porodnice.

Porodnice končí

Ona, ani další nespokojenci z řad veřejnosti však nemají na výběr – porodnice v Turnově trpí dlouhodobě neduhem všech malých nemocnic: má malou zásobu krve, nepracuje zde dostatek porodníků, kteří by byli schopni ošetřit komplikovaný porod, a není zde k stálé dispozici cévní chirurg. VZP jde navíc cestou, kdy vzdělávání nových doktorů je možné jen ve velkokapacitních porodnicích, které jsou schopny zajistit dostatečnou praxi. Turnovská porodnice se svými 400 porody ročně toto kritérium nemůže splnit. Poslední tečku za vším udělali i sami porodníci, kteří odmítli ve stávajících podmínkách pracovat a vymínili si, že v případě přijetí nových porodníků, kteří by podstav doplnili, z pracovního poměru odejdou. Nemocnici tak nezbývá nic jiného, než provoz porodnice k 11. březnu ukončit. Ředitel turnovské Panochovy nemocnice Tomáš Sláma si myslí, že 400 rodiček, které v následujícím roce přijdou o možnost rodit v Turnově, si rozeberou okolní nemocnice v Liberci, Jablonci nad Nisou, Jičíně a Mladé Boleslavi. „Z Turnova je to do všech těchto porodnic zhruba stejně daleko, z čehož usuzuji, že se všechny porody rovnoměrně rozdělí mezi všechny nemocnice,“ uvedl Sláma.Ani to ale veřejnost příliš neuklidnilo. „Co budu dělat, když pojedu rodit do Liberce a porodím na dálnici? To abych radši nerodila v zimě,“dodává s hořkostí odpůrkyně uzavření turnovské porodnice Marcela Pařízková.


Klíčová slova

Autoři

Tomáš Lánský, Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnici čeká stovka porodů ročně navíc

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnici čeká stovka porodů ročně navíc

Komentáře

dalších 5 komentářů
Joe Je to legrace.  | 27. 02. 2011 09:13

Turnovské zastupitelstvo si před několika dny odhlasovalo, že porodnice v Turnově bude. To jsem zvědav, jak dlouho bude město, jako majitel nemocnice hradit provoz - když VZP rozváže smlouvu. Možná budou radní připívat jako mecenáši ze svých kapes. Toto je první malá vlaštovka přicházející zdravotní reformy a už se v Turnově píšou petice.Co nás čeká až reforma opravdu začne ?

Emyl vyplatí se ...  | 26. 02. 2011 19:32

Dop.číst vždy celý článek,lépe počítat a pak teprve komentovat. Jinak souhlasím s tím,že kontinuální přítomnost cévního chirurga pro provoz porodnice je naprostý nesmysl.

stressor Bláboly  | 26. 02. 2011 18:17

Nelze souhlasit, takové porodnice snad už u nás ani nejsou. l00 porodů za rok, směšné.Pokud vím, doporučení společnosti bylo kolem 600 porodů za rok, možná je to dnes více. Takové zařízení je přímo nebezpečné pro pacienta. Se divím, že už není zavřené dávno.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné