Nemocnici chce opustit 21 lékařů

odchod, výpověď, kufry

Strakonická nemocnice může přijít o 21 lékařů z nynějších 88. Vyslyšeli výzvu Lékařského odborového klubu (LOK) podepsat prohlášení o případném podání výpovědi k letošnímu 31. prosinci. Důvodem jsou nízké základní platy a tlak na jiný systém vzdělávání lékařů.

„Pokud se nic nezmění, jsme připraveni k 31. prosinci podat výpověď. Máme podporu čtyř tisíc lékařů v celé republice,“ říká chirurg Antonín Jedlička. Hrubý plat lékaře ve strakonické nemocnici je necelých 49 tisíc měsíčně i s přesčasy. Ty jsou kolem 120 hodin za měsíc.

„Přesčasové hodiny je interní záležitost. Jde o to, že zmíněný hrubý plat představuje práci na dva úvazky,“ dodal chirurg. Požadavek, který předkládá vedení nemocnice, je jasný. „Jeden a půl, dvoj a trojnásobek základního platu podle zkušeností lékaře,“ řekl.

Ředitel nemocnice Tomáš Fiala s lékaři jedná. „Pokud by odešli, bude to na některých odděleních personální problém. O jejich angažmá budeme dále jednat tak, jako jednáme dosud,“ řekl Fiala.

Nemocnice má totiž podle něj také určité mantinely. Finančně jsou dány úhradovou vyhláškou, která předpokládá cca pětiprocentní pokles úhrad léčebné péče proti roku 2009. „Proti letošnímu roku to bude minus 19,5 milionu korun při našem obratu cca 420 milionů,“ dodal.

Podle něj je za kauzou snaha ministerstva zdravotnictví a fakultních nemocnic koncentrovat odbornou péči do velkých nemocnic a malým a středním přisoudit pouze následnou péči. „Rozsáhlá síť malých a středních nemocnic už neodpovídá potřebám moderního zdravotnictví. Odchod lékařů do zahraničí to mu může napomoci,“ uvedl ve svém komentáři ředitel FN Královské Vinohrady v Praze Marek Zeman.

Fiala s tímto tvrzením nesouhlasí. Hospodářský výsledek nemocnice je v současnosti jen velmi mírně nad nulou mezi padesáti až sto tisíci korun. Nástupní plat nového lékaře ve strakonické nemocnici je 18 tisíc korun hrubého.

Nemocnici chce opustit 21 lékařů
Ohodnoťte tento článek!