Přejít na obsah

Nemocnici chybí atestovaní lékaři

zpět
12.9.2008

Odslouží čtrnáctihodinovou službu. Jít si domů odpočinout ale nemůžou. Dál musejí ošetřovat pacienty. Lékařů je totiž ve vyškovské nemocnici málo. "Na jednotce intenzivní péče mají sloužit dva lékaři, ale je tam jenom jeden. Nejvíc chybějí na anesteziologickoresuscitačním oddělení a na gynekologii," řekla Vyškovskému Deníku mladá lékařka, která nechtěla z obav před problémy v zaměstnání zveřejnit jméno...

Redakce ho zná.

Podle ní je neřešitelný problém, když některý lékař onemocní. „Teď máme tři nové doktorky, ale jsou to absolventky bez atestace. Závidíme lékařům v Brně, kteří můžou jít po službě domů. My pak musíme odsloužit normální osmihodinovou pracovní dobu. Udržet stoprocentní pozornost je někdy skoro nemožné,“ dodal další lékař. I on se ale zdráhal uvést své jméno z obavy z postihu. Zástupce odborů vyškovské nemocnice Ladislav Kleisl potvrdil, že lékaři odpracují mnohem víc hodin, než by podle zákoníku práce měli. „Služby bývají náročné. Hodně ztěžují schopnost lékaře následující ráno pracovat,“ povzdychnul si Kleisl.

Vedení nemocnice přiznává, že není všechno v pořádku. „Systém služeb není optimální. Aby mohli jít lékaři po službě domů, musel by se zvýšit jejich počet. Nemocnice ale umožňuje lékařům vybrat si náhradní volno po noční službě v případě, cítíli se unavení,“ řekl náměstek nemocnice Stanislav Boček.

Tím je podle Bočka zabezpečené, aby pacienty ošetřovali erudovaní lékaři, kteří do služby nastupují po svém volnu. „Pacienti se můžou cítit v bezpečí s vědomím, že dostávají veškerou dostupnou zdravotní péči,“ tvrdil Boček.

Podle ředitelky vyškovské nemocnice Věry Seidlové je nouze hlavně o atestované lékaře. „Zatím ale kryjeme plně stavy pracovníků požadované zdravotními pojišťovnami.

Stavy lékařů jsou sice v pohybu, ale daří se nám je doplňovat třeba lékaři ze Slovenska, což je obvyklé i v jiných zdravotnických zařízeních,“ řekla Seidlová.

Ve vyškovské nemocnici pracuje sedmadevadesát lékařů, z toho přibližně dvacet procent jsou čekatelé na atestaci. V současné době hledá nové lékaře hlavně pro oddělení gynekologie a ARO, kde došlo k odchodu více lékařů v krátkém období.

Nedávno do Vyškova nastoupil i odborník, který je původem Afghánec, ale už léta žije v České republice a do Vyškova přešel z Brna.

Problém nedostatku lékařů vidí odborníci hlavně v nízkých platech. Výchova lékaře trvá po absolvování fakulty asi šest let. To je období, kdy lékař pracuje pod odborným dohledem. Tomu odpovídá i jeho plat. „Nelze se divit, že někteří lékaři po získání atestace odcházejí do soukromé praxe, či za jiným lépe placeným místem. Není ale možné vytýkat nemocnici, že přijímá a vychovává absolventy, neboť v opačném případě by v budoucnu neměl kdo pacienty léčit,“ podotknul Boček.

Šárka Dubská, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnici chybí atestovaní lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnici chybí atestovaní lékaři

Komentáře

dalších 135 komentářů
Lekar v cizine. brum pro chalengera  | 17. 09. 2008 21:51

Povidani je v cesku narodni sport. Kdyz nemuzete zmenit realitu kolem sebe - a to nemuzete, jakkoli budete o tom plkat, zkuste najit reseni. Kdyz se zamyslite, existuje. Neni to nejlehci cesta a je k ni potreba vice odvahy a pile, nez k povidani... Preju hodne uspechu.

Kyle Broflowski Re:Re:Re:řešení  | 17. 09. 2008 10:20

Jo, to máš taky pravdu. Já to tak neprožívám, asi jsem o řád míň frustrovanej než ty, zaplaťpánbůh jsem v kolektivu kterej se dokázal vzepřít a aspoň něco vyvzdorovat. Na šéfovi záleží a ne málo. No a táhnout v tisících za jeden provaz, to by musela být paráda. Jak ti pomoct, nevim. Zkoušel jsi někdy poslat nadřízený natvrdo dop - r-de-le ?

challenger Re:Re:řešení  | 16. 09. 2008 14:55

jo, ale ani nejradikálnější muž čionu nic nezmůže, jsou-li lékaři dílem podělaní a dílem oportunisté. Lékař musí věřit, že činy povedou ke kýženému výsledku, jinak nic nepodpoří a odbory jsou tak silné, jak jednotní jsou lékaři. Na nějvětší demontraci bylo z 15 000 lékařů zaměstnanců pouhých 300. To je 2%. Až tam bude 60% lidí každý den, až bude hrozit uzavření většiny nemocnic a až tohle lékaři vydrží aspoň 2 roky, pak se něco změní. Jenže to by museli začít jednat účelově a pragmaticky a kecům o rudém nebezpečí, kterými by je častovali jejich odpůrci se smát.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné