Nemocnici dál chybí lékaři

Titulní obrázek

Mostecké nemocnici chybí v současné době několik odborných lékařů. Pacienti se však omezení zdravotní péče podle vyjádření ředitele nemocnice v Mostě zatím obávat nemusejí.
„Je to věčný koloběh. Někdo přijde, někdo odejde. Situace je to složitá, ale v současné době probíhají přijímací pohovory s novými lékaři,“ vysvětlil současnou situaci ředitel mostecké nemocnice Vladimír Müller.

Pacienti se však omezení zdravotní péče podle vyjádření ředitele mostecké nemocnice zatím obávat nemusejí

Pro mnohé absolventy medicíny je mnohem lákavější například Praha, což přiznává i sám ředitel, zároveň ovšem dodává, že i nemocnice může lékařům nabídnout mnohé výhody.

„Ten kdo se chce věnovat vědě a medicíně na opravdu vysoké úrovni, zvolí asi hlavní město. Víme, že nejsme lázeňským regionem, ale i přesto zde není o kvalitní lékaře nouze. Rozhodně to není jen o penězích. Všechno má své pro a proti. Zde máte sice více služeb, ale tím i mnohdy větší platební ohodnocení,“ dodává Vladimír Müller.

Mostecká nemocnice podle něj nabízí možnost realizovat se a věnovat se medicíně, tak jak by obzvláště mladí lékaři chtěli.

„Výhodou možná je i to, že se v naší nemocnici dostanou mnohem rychleji k zajímavým věcem, zákrokům a případům než ve větších zařízeních,“ dodal ředitel mostecké nemocnice.

Ústecký kraj, který vlastní mosteckou nemocnici prostřednictvím své společnosti Krajská zdravotní, chce lékaře v Mostě udržet – hodlá jim nabídnout lepší bydlení. Tvrdí to krajský hejtman Jiří Šulc. Vedení kraje prosazuje stavbu domů v nevyužité části areálu nemocnice. V nové obytné zóně by měli bydlet i zdravotníci. Zisk z prodeje pozemků chce kraj investovat do modernizace nemocnice. „Potřebuje získat peníze na svou obnovu,“ prohlásil Šulc v prosinci na zasedání mosteckého zastupitelstva. To zatím neschválilo krajský návrh na změnu pozemků na stavební parcely pro bydlení. Sporným bodem je velikost domů a záchranářský vrtulník, který přistává ve vyhlédnuté lokalitě. K dohodě může dojít příští týden, kdy mají zastupitelé jednat o vhodnější variantě výstavby a schválit doplnění chystané sedmé změny územního plánu.

„Čo vás bolí“

Chybějící české lékaře nahrazují zahraniční lékaři. „Zaměstnavatelé se bez práce cizích státních příslušníků v některých případech neobejdou,“ sdělila už dříve Ivana Matuščinová z mosteckého úřadu práce.

Na počátku druhého loňského pololetí působilo na Mostecku 21 lékařů – cizinců. Nejvíce jich bylo ze země EU, ze Slovenska.

Nejen lékaři

Problémy s hledáním místních odborníků mají i firmy závislé na řemeslnících. Loni proto nabíraly lešenáře, montéry, potrubáře, svářeče, klempíře a stavební dělníky hlavně ze Slovenska, Bulharska a Rumunska.

Povolení k přechodnému pracovnímu pobytu získali většinou zájemci z EU, tvořili téměř 80 procent registrovaných cizinců.

Lucie Proskotová, Martin Vokurka, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!