Nemocnici Kyjov povede exšéf Úrazové nemocnice Svoboda

křeslo, výpověď

Nemocnici Kyjov povede od února bývalý šéf brněnské Úrazové nemocnice Petr Svoboda. Do funkce ho jmenovala krajská rada. Svobodu pověřila vedením rozhádané nemocnice jako krizového manažera, nezúčastnil se konkurzu.

Ve funkci setrvá do konce letošního roku. Než jeho mandát vyprší, bude moci příští vedení Jihomoravského kraje vzešlé z podzimních voleb vybrat jeho nástupce, řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Svoboda ve funkci nahradí Josefa Pejchla, který odchází kvůli napjatým vztahům s některými zaměstnanci. Pejchl nemocnici vedl přes rok. Dnes řekl, že zařízení předává v dobrém stavu. Za jeho vedení byly například zrekonstruovány centrální operační sály a byl zaveden nový objednávkový systém, který je podle něj průhlednější.

Za Pejchlova působení v nemocnici vyšly najevo různé aféry, Pejchl například propustil tři zaměstnance kvůli opilosti na pracovišti. Policie také začala vyšetřovat údajné obohacování na lécích na úkor nemocnice. Pejchl ale zároveň čelil kritice některých zaměstnanců i starostů z okolních obcí.

Hašek řekl, že uklidnění situace v nemocnici a lepší komunikace se samosprávami bude hlavním Svobodovým úkolem. Svoboda uvedl, že oproti Pejchlovi je jeho výhodou to, že je lékař. „Předpokládám, že dohoda s primářským sborem této nemocnice a dalšími pracovníky bude o to jednodušší,“ řekl. Úrazovou nemocnici vedl Svoboda necelé dva roky. Odvolal ho někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Pak tam pracoval jako lékař.

Částečný úvazek v Úrazové nemocnici si chce nechat i nyní, protože je tam hlavním řešitelem některých studií. „Zde budu působit, jak bude potřeba, budu zde jistě i část týdne bydlet,“ řekl o Kyjově. Věří, že se mu podaří uklidnit situaci i mezi starosty regionu.

Svoboda musí řešit i to, jak naloží s nedávným kontroverzním auditem kraje. Jeho výsledky podle krajských reprezentantů ukázaly, že v nemocničním areálu chybí budova za 28 milionů korun. Údajně měla vzniknout při velké investici v 90. letech. Bývalý ředitel Petr Hudeček se minulý týden proti interpretaci auditu ohradil.

„Je naprosto nemožné, že by peníze byly vynaloženy na nesprávnou věc, a úplně z říše fantazie, že by je 15 let nikdo nepostrádal,“ řekl. Hašek v reakci na jeho vyjádření uvedl jen to, že od nikoho z kraje jméno konkrétního člověka nepadlo. Řešení věci nechává na novém nemocničním managementu.

Pejchl v nemocnici končí prý na vlastní žádost. Dnes na dotaz ČTK řekl, že zůstává ve zdravotnickém oboru. Působit však bude mimo Jihomoravský kraj.

Ohodnoťte tento článek!