Přejít na obsah

Nemocnici mají pomoci opět manažeři

zpět
22.1.2010
jednání, management, smlouva, dohoda
zvětšitjednání, management, smlouva, dohodaZdroj: www.pinnacle1.com

jednání, management, smlouva, dohoda | Zdroj: www.pinnacle1.com

 

Karlovarský kraj chce najít externí firmu, která by upadající zařízení vedla jen velmi těžko drží v zisku či alespoň na nule.

Karlovarská krajská nemocnice (KKN) se patrně vrátí k bývalému modelu řízení, kdy ji vedl najatý tým manažerů. Tím by vstoupila dvakrát do stejné řeky.

Karlovarský kraj k tomu vede špatná ekonomická situace, kdy nemocnice vykazuje asi šedesátimiliónovou ztrátu. Radní pro zdravotnictví Václav Larva (ČSSD) řekl, že pokud bude nemocnice ve stávajícím směru řízení pokračovat, hrozí jí krach.

S najatými manažery má ale kraj špatné zkušenosti. Zhruba před dvěma lety, kdy ve vedení kraje byla koalice ODS s ČSSD, nemocnici vedla Česká zdravotní, jejíž dva vrcholní manažeři se právě v těchto dnech zpovídají u okresního soudu v Karlových Varech z tunelování.

Po působení společnosti zbyl v nemocnici obří dluh dosahující částky 120 miliónů korun. Opoziční ODS poukazuje na to, že nemocnice je na tom ještě hůře než za České zdravotní. „Kdokoli z dodavatelů může požádat o vyhlášení konkurzu,“ upozornil Larva na možné nebezpečí za současného stavu.

To si uvědomuje i hejtman Josef Novotný (ČSSD). „Nejsem spokojen s výsledkem hospodaření,“ poznamenal k tomu.

Externí manažeři by podle Larvy měli udržet vyrovnané hospodaření a postupně snižovat ztráty. Generální ředitel KKN Jiří Fojtík ve čtvrtek před krajskými zastupiteli hospodaření obhajoval. Podle ředitele za něj podstatnou měrou mohou nerovné platby zdravotních pojišťoven.

„Nemocnice zřizované ministerstvem zdravotnictví dostávají za jednotku 36 tisíc korun, kdežto krajské nemocnice jen 25 tisíc,“ uvedl Fojtík s tím, že za takového stavu manažeři či vedení nemocnic výsledky hospodaření.

„Za těchto podmínek je podle mě přijatelnější mírná ztráta než omezení zdravotní péče pro pacienty,“ poznamenal ředitel. Nemocnice by podle něj měla mít v letoším roce lepší závěrečný účet. „Podařilo se snížit některé výdaje a navíc i navýšit platby od pojišťoven. Navíc nemocnice získala asi 90 úvazků, což umožnilo otevřít některá lůžka a navýšit opět výkony,“ vysvětlil ředitel.

„Po roce vytváření koncepcí za milióny, které skončily v šuplíku, se vytvořila další ztráta. Nezbývá nic jiného, než co jsme udělali my, vzít firmu, která dokáže řídit zdravotnictví, je to totiž vysoce odborná práce,“ řekl bývalý hejtman a dnes opoziční zastupitel Josef Pavel (ODS). Zároveň připustil, že spolupráce s Českou zdravotní se nepodařila.

Zastupitel Jan Horník (Alternativa) zase navrhoval, aby se krajská nemocnice, která sdružuje karlovarskou, chebskou a sokolovskou nemocnici, rozdělila na tři samostatné subjekty. Podle Larvy by pak ale řada oddělení nemusela dosáhnout na smlouvy se zdravotními pojišťovnami.


Autoři

Martin Polák, Právo

Komentovat článek: Nemocnici mají pomoci opět manažeři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnici mají pomoci opět manažeři

Komentáře

dalších 12 komentářů
cifo kolektivni  | 25. 01. 2010 00:48

rizeni je fajn,pri kolektivnim rozhodnuti nelze potrestat odpovednou osobu. A uplne supr je externi firma kamarada s nulovym majetkem nebo dobre zadluzena, ta ponese odpovednost nejlepe...

znalý stavu Spravny postup  | 23. 01. 2010 23:01

No ten magor, co to vede nyní není o nic lepší.

MSDF MBA v kostce:  | 22. 01. 2010 15:27

sestram osmicku, dochtorum patnacku a trismenny provoz, koupit magnetickou resonanci, PET a robota

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné