Nemocnici Na Bulovce hackeři nenapadli, šlo o planý poplach

hacker, hackeři, počítač, cyber kriminalita,

Po několika týdnech od údajného útoku na systém kliniky k tomu dospěli specialisté. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Martin Šalek. Bulovka 12. září oznámila, že ji v noci napadli hackeři, k datům pacientů se však nedostali. Kvůli bezpečnosti byl od 03:00 do 11:00 vypnut vnitřní informační systém. Speciální vyšetření zařízení zajistilo, běžné případy však vozila záchranná služba jinam.

„V rámci vyšetřování logů a nasbíraných dat se nakonec ukázal průnik do nemocnice jako planý. Na všech produkčních i zálohovacích serverech byla učiněna inspekce přístupů a nebyl nalezen žádný neoprávněný přístup v daném čase,“ uvedl mluvčí.

Podle něho správce systému zaznamenal během aktualizací nestandardní chování serverů. Prý se na nich vyskytovaly nenadálé chyby a spuštěné aplikace se restartovaly. „Nebylo možné v tom okamžiku s určitostí odhalit možné důsledky napadení a hloubku průniku. Technik proto vypnul celý produkční systém od internetu a odstavil virtualizační prostředí,“ vysvětlil Šalek. Dodal, že ze strany nemocnice již byly učiněny kroky, které by měly do budoucna minimalizovat riziko možných útoků.

Výpadek podle dřívějšího vyjádření nemocnice provoz nijak zásadně neohrozil, péče byla poskytována, jen „procesy se trošku zpomalily“, protože kliniky si nemohly předávat výsledky vyšetření. Kapacita přístrojů tak byla omezená, nijak se to ale na počtu ošetřených neprojevilo.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!