Přejít na obsah

"Nemocnici si vzít nedáme!" dušují se Orlované

zpět
8.5.2010
nemocnice, značka
zvětšitnemocnice, značkaZdroj: vivirlatino.com

nemocnice, značka | Zdroj: vivirlatino.com

 

Obyvatelé Orlové začínají být otráveni neustálou diskusí o tamní nemocnici, jež se nedobírá konkrétních výsledků. Situaci se tak rozhodli vzít do vlastních rukou. Založili vlastní politické hnutí "Volím Orlovou", jehož jedním z nosných programových bodů je právě boj o zachování orlovské nemocnice.

„Od sloučení orlovské nemocnice s Karvinskou nemocnicí Ráj v jeden celek v roce 2001, orlovská část chřadne. Podle nás bylo to sloučení nešťastné. Pro vedení karvinské nemocnice se její orlovská část stala v pravém smyslu slova pouhým pracovištěm, sportovně řečeno jakýmsi „béčkem“.

Akutně nedobrý stav nemocnice trvá již nejméně 3 roky,“ vysvětluje zástupce hnutí Petr Kocur. Pod heslem „Orlovskou nemocnici si vzít nedáme“ hnutí zorganizovalo také petiční akci. Petice v současnosti obsahuje již více než tři tisíce podpisů a putovala už do rukou představitelů zřizovatele nemocnice, tedy na kraj.

„Akce již dosáhla svého prvního základního cíle, a to že stav nemocnice začalo vedení města a zároveň i vedení kraje snad skutečně vážně řešit,“ naráží Kocur na zasedání orlovského zastupitelstva, které proběhlo minulý týden a kde se zastupitelé doslova pustili se svými výtkami do představitelů nemocnice a požadovali řešení stávající situace.

„U jednání zastupitelstva byl přítomen i náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný, který řekl, že vedení kraje se bude zabývat zlepšením úrovně zdravotní péče v orlovské nemocnici, a pokud by to v rámci stávajícího zařazení do karvinské nemocnice nebylo možné, tak pak přichází v úvahu i možnost vyčlenění orlovské nemocnice z právního subjektu NsP Karviná-Ráj,“ uvádí několik postřehů z Konečného proslovu Petr Kocur. Ale ani tak se iniciátoři petice nechtějí nechat uchlácholit sliby.

„Stále zde zůstává spousta nezodpovězených otázek. Orlovské občany zajímá, která oddělení, a jde především o internu, chirurgii, ortopedii, oddělení ORL, budou v Orlové zachována. Dále pak v jakém personálním obsazení, s jakým technickým vybavením, tj. kdy a v jaké kvalitě, a časovém horizontu dojde k obnově stávajících zastaralých zařízení orlovské nemocnice,“ dodal zástupce hnutí.

O petici už vědí i zastupitelé, kteří prý iniciativu občanů vítají. „Jsme rádi, že zástupci nemocnice vidí, že zhoršující se stav zdravotní péče ve městě nevnímáme jen my, ale i obyvatelé města,“ reagovali na skutečnost, že se o problému hovořilo na posledním jednání zastupitelstva za přítomnosti managementu nemocnice i náměstka hejtmana pro zdravotnictví.

Ředitel nemocnice Miroslav Janečka však trvá na svém a žádné problémy ve fungování nemocnice prý nevidí. Na žádost redakce o vyjádření se k celé problematice pouze prostřednictvím své mluvčí uvedl: „Tak jak bylo sděleno vedením nemocnice na jednání zastupitelstva města Orlové dne 28. dubna 2010, rozsah poskytované zdravotní péče zůstává v nemocnici Orlová nadále zachován,“ píše ve svém prohlášení. O situaci v orlovské nemocnici však jednali už i radní kraje a do rukou se jim dostala i ona petice hnutí Volím Orlovou.

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové lze obavy obyvatel Orlové o budoucí směr orlovské nemocnice, o nichž se píše v petici, vyvrátit konkrétními argumenty.

„Přesto v návaznosti na mnohé spekulace, které se v souvislosti s orlovskou částí nemocnice objevují, bylo zadáno nezávislému subjektu zpracovat ekonomickoprávní analýzu, která by v rámci svých výstupů měla mj. navrhnout varianty řešení organizačního začlenění a řízení nemocnice tak, aby v budoucnu Moravskoslezský kraj v maximální možné míře předešel případným odlišným výkladům o vývoji tohoto zdravotnického zařízení,“ uvedla mluvčí kraje Šárka Vlčková.


Klíčová slova

Autoři

Petr Wojnar, Regionální deník

Související články

29.4. Orlovská nemocnice čelí kritice města. Přijdou změny? Orlovská nemocnice čelí kritice města. Přijdou změny?
2 příspěvků
27.4. Rozsah péče zůstane zachován Rozsah péče zůstane zachován
0 příspěvků

Komentovat článek: "Nemocnici si vzít nedáme!" dušují se Orlované

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku "Nemocnici si vzít nedáme!" dušují se Orlované

Komentáře

dalších 9 komentářů
zatl navrch huj:  | 10. 05. 2010 09:31

Kdo přístroj koupil? Kdo dostal provizi? Nebylo by bývalo lépe zaplatit zdrav. perzonál?

Dr. R. Jelínek CHA CHA CHA  | 9. 05. 2010 21:34

Jen více takových Orlových. Já si myslím, že nemá cenu takový špitál vůbec udržovat. Je přeci nesmysl držet v každé dědině nemocnici. Na druhé straně, pokud bych byl absolvent, nebo lékař, který hladá místo, tak bych do nemocnice podobného typu nenastupoval. Leda, že by se mi líbilo dělat od nevidím do nevidím a za pár kaček. To platí o velkém počtu špitálů v tomto státě. No a pokud chtějí Orlované špitál, tak musí najít sponzory a nakoupit perzonál. Peníze pojišťoven na to stačit nebudou ani rozpočet radnice.

Dr.Bouzek Občanské iniciativy  | 9. 05. 2010 11:12

Jedno je na té občanské iniciativě dobré. Lidé si začínají uvědomovat, že zdravotnictví není v dobré kondici a že se s tím něco dělat musí. Otázka je, aby se s tím dělalo něco tam, kde se dělat má. Za současný stále katastrofičtější systém zdravotnictví a stále se zvětšující nedostupnost lékařské péče nemohou lékaři i ostatní zdravotníci. Za to může současná státní zdravotní politika a současné chování zdravotních pojišťoven. A velmi důležité je uvědomovovat si, že nelze dělat kvalitní medicínu bez kvalitně zaplacených lékařů a ostatních zdravotníků. Takže pokud vzniknou občanské iniciativy a své úsilí napřou správným směrem, to jest směrem ke zdravotním pojišťovnám, vládě a parlamentu, pak je to chvályhodná věc. Musíme si uvědomit, že novodobí papaláši nahoře si své lékaře vždycky najdou a problémy prostých lidí je zajímají akorát před volbama, kdy potřebují jejich hlasy. Jak jsou zvolení, tak je problémy řadového občana několik let politiky vůbec nezajímají. Proto musí občané tlačit politiky k práci přes podobné občanské iniciativy.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné