Nemocnici stále opouštějí zdravotní sestry. Odcházejí kvůli platům

Titulní obrázek

Z Pardubické krajské nemocnice odcházejí zdravotní sestry. Důvodem je podle nich nedostatečné finanční ohodnocení.
Náš Deník o tom informovala jedna ze sester, která své zaměstnání opouští a nechce být jmenována, aby jí odchod z nemocnice nebyl znepříjemněn…

„Odcházím, protože můj plat není odpovídající. Nemocnice navýšila na úkor sester platy lékařům, a to mě donutilo k podání výpovědi,“ uvedla. Většina z nich odchází pracovat do jiných nemocnic, kde je podle nich platová situace lepší, či do soukromého sektoru.

Hrubá průměrná mzda? 22 tisíc korun

Podle Josefa Janečka, krajského radního pro oblast zdravotnictví, odešlo minulý rok kolem padesáti až šedesáti sester. „Letos se podařilo stav doplnit o deset pracovnic. Po prázdninách má přijít 25 nových zaměstnankyň. Takže jich ještě dvacet chybí,“ uvedl Janeček.

To, že nemocnice postrádá sestry, odůvodnil systémem školství. „Nedostatek sester je způsoben tím, že se zkomplikovalo jejich vzdělávání. Absolventky středních škol nemohou plnohodnotně léčit a musí absolvovat ještě vyšší

odborné vzdělání. Problém je tedy v tom, že absolventky vyššího studia ještě nedorostly, takže je tady mezera, která se teď projevuje,“ vysvětlil Josef Janeček.

„Celková situace nemocnic je komplikovaná. Kvůli nepatřičnému pokrytí mezd se dostáváme do ztrát. A není to už tak atraktivní povolání. Přesto si myslím, že prvotní komplikací je systém školství, pak až platy sester. Jejich průměrné hrubé platy jsou od dvaceti do dvaadvaceti tisíc, lékaři mají průměrně 33 tisíc korun,“ sdělil radní zodpovědný za oblast zdravotnictví. Čistého tak sestry dostávají měsíčně 15 až 17 tisíc, lékaři 24 tisíc korun.

Ani v soukromých zařízeních na tom ale nejsou sestry o mnoho lépe. „Průměrně u nás sestry dostanou kolem 15 až 16 tisíc,“ konstatovala sestra pracující v nejmenovaném soukromém zdravotním zařízení v Pardubicích.

Situace v nemocnici by se snad měla po příchodu nového ředitele zlepšit.

V současnosti je na tuto pozici vypsáno výběrové řízení. „Základní rolí nového ředitele bude stabilizovat zaměstnance,“ řekl krajský radní Josef Janeček.

Monika Suchá, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!