Nemocnici Tišnov čeká oprava za půl mld., vzniknou nové budovy

chodba

Jihomoravský kraj za půl miliardy korun opraví Nemocnici Tišnov. Stavební náklady vyjdou na 300 milionů, vybavení na 200 milionů, řekl novinářům hejtman Michal Hašek. Práce se uskuteční v následujících pěti letech.

Podle ředitele zařízení Bořka Semráda vznikne zcela nový ambulantní trakt, na místě novější budovy současné nemocnice bude nový lůžkový trakt a ze staré budovy nemocnice bude domov důchodců. Kraj se bude snažit získat dotace od státu i z EU.

Podle Haška se nemocnice díky investici stane centrem pro rehabilitační a doléčovací péči. Projekt se zrodil už před několika lety. „Snažili jsme se nemocnici najít místo ve zdravotnické síti. Špičková medicína je v blízké Fakultní nemocnici Brno, ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně i v Masarykově onkologickém ústavu, ale chybí ten mezistupeň, taková ta nemocnice, do které jde člověk cestou domů z fakultních nemocnic,“ uvedl Semrád.

Podle něj se bude nový ambulantní trakt nacházet mimo současný areál nemocnice. „Novější budova asi ze 40. let minulého století se zboří a na jejím místě postavíme lůžkový pavilon, který bude moderní a bude těžištěm rehabilitace a následné péče pro občany regionu. Zaměří se na starší pacienty. Díky dvěma budovám oddělíme ambulantní pacienty od těch, kteří jsou u nás hospitalizovaní,“ doplnil Semrád.

Ve starší budově bude propojena zdravotní a sociální část, protože tam vznikne centrum zdravotních a sociálních služeb pro seniory. „Do budovy se v minulosti investovalo, takže je připravená z hlediska pláště a střechy. Uvnitř bude 80 až 100 lůžek,“ informoval Semrád.

Podle něj nemocnice ročně vykazuje 25.000 ošetření v ambulancích, počet ambulantních pacientů je kolem 8000, protože někteří chodí opakovaně. Celkový počet pacientů včetně rehabilitace, laboratoře a rentgenu je 15.000, hospitalizací je 1600 za rok.

Tišnovská nemocnice, která je spádovou oblastí pro 50.000 lidí, je jednou ze zhruba desítky nemocnic zřizovaných krajem. Další jsou například v Břeclavi, Hodoníně, Kyjově, Vyškově nebo Ivančicích.

Ohodnoťte tento článek!