Nemocnici v Kadani chybí lékaři, město zvažuje její pronájem

Kadaňská nemocnice se potýká s nedostatkem lékařů. Poté, co kvůli zdraví odešli krátce po sobě dva lékaři, musela nemocnice provizorně zajistit péči na oddělení chirurgie a nyní hledá komplexní řešení situace.

Město, které je majitelem i provozovatelem nemocnice, zvažuje, zda náročnější období zvládne překlenout, nebo se spojí se strategickým partnerem a nemocnici pronajme. Novinářům to řekl starosta Kadaně Jiří Kulhánek (ODS).

„Teď nám nastala krizová situace na chirurgickém oddělení, kde jeden lékař musel odejít ze zdravotních důvodů a druhý se zranil. Byl to přímo primář oddělení, takže se situace musela zatím přechodně řešit, ale situace v nemocnici se musí řešit i komplexně. Budeme se snažit najít takové řešení, abychom všechna oddělení v nemocnici udrželi,“ řekl Kulhánek. O situaci už podle něj dlouze jednala rada města a dále se bude projednávat i v dozorčí radě nemocnice.

Jedním z řešení je dlouhodobý pronájem nemocnice strategickému partnerovi. O pronájem nemocnice přitom letos začátkem roku projevila zájem společnost Nemos Group, která provozuje nemocnice například v Sokolově, Ostrově nebo Sušici. Tehdy ale ještě nemocnice problémy neměla a město nabídku odmítlo.

„Výhodou dlouhodobého pronájmu je například možnost zastoupení lékaři z jiných nemocnic právě v takové situaci, jako nastala na kadaňské chirurgii. Ale dlouhodobý pronájem má i svá rizika, kdy ekonomicky slabou nemocnici může nájemce po několika letech opustit a lékaře rozmístit do svých ostatních zařízení,“ vysvětlil starosta. Radní se kvůli tomu podle něj tak kloní spíše k variantě, že si město nemocnici ponechá. Pravděpodobně to ale bude znamenat, že nemocnici bude muset pomoci – a to jak finančně, tak například poskytnutím bytů pro nové lékaře.

Nemocnice v Kadani disponuje celkem 230 lůžky. Z toho je 30 lůžek následné péče v léčebně dlouhodobě nemocných a 12 lůžek intenzivní péče na oddělení interny a chirurgie. Zbývající lůžka slouží pro akutní péči, vedle chirurgie a interny také pro oddělení ortopedie, gynekologie a porodnice, pediatrie, urologie a anesteziologie a urgentní medicíny. Poliklinika zajišťuje zdravotnické služby pro spádovou oblast Kadaně, Klášterce nad Ohří, Vejprt, Radonicka a částečně Žatecka a Podbořanska.

Ohodnoťte tento článek!