Nemocnici v Přerově má spravovat Agel

Titulní obrázek

Do rukou společnosti Agel doporučila v pondělí hodnotící komise Olomouckého kraje tři nemocnice – v Přerově, Prostějově a Šternberku. Agel má nemocnice převzít od července a v nich má hospodařit 20 let. Konečné rozhodnutí přijmou příští týden radní…

kteří tvoří valnou hromadu akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje.

Pronájem nemocnice soukromému subjektu se ale nelíbí některým opozičním poslancům a také zastupitelům jednotlivých měst.

Nesouhlas projevil i přerovský magistrát, který v pátek podal na kraj žalobu za to, že jim přednostně nebyla nemocnice nabídnuta. Šternberk stejný krok zvažuje.

Transformace tří nemocnic vyvolala v Olomouckém kraji mnoho dohadů. Do výběrového řízení se přihlásilo 12 uchazečů, ale jen jeden splnil dané požadavky.

Veřejně se už několik měsíců předem hovořilo o tom, že se vítězem stane společnost Agel, která je ovládaná ocelářským magnátem Tomášem Chrenkem. Atak se i stalo.

„Ve čtvrtek 24. května nám společnost Agel předložila svou vizi transformace. Příjemně mě překvapilo, že splnila nejen dané požadavky, ale přislíbila i určitý nadstandard. Garantuje mzdy zaměstnanců a počítá i s jejich nárůstem, zavázala se k investicím a zefektivnění kvality péče,“ uvedl vedoucí odboru zdravotnictví Olomouckého kraje Václav Rýznar.

„Zaměstnanci budou mít určitě lepší podmínky. Požadovali jsme v jedné nemocnici průměrnou mzdu 21 500 korun a ve dvou 20 500. Uchazeč nabídl ještě zhruba o 2 tisíce více,“ doplnil náměstek olomouckého hejtmana Ladislav Kavřík.

Vítězná společnost chce ještě před oficiálním nástupem na půdu špitálů rozptýlit obavy zdravotnického personálu i z propouštění.

Přiznává, že do konce roku provede v nemocnicích personální audit, ale na druhou stranu slibuje, že v následujících letech nepropustí více než pět procent zaměstnanců.

Agel sdružuje šest nemocnic a dalších šest zdravotnických zařízení na severní a střední Moravě.

„Dokázali jsme vybudovat řetězec, který dnes tvoří největší privátní uskupení poskytovatelů zdravotnické péče ve střední a postkomunistické Evropě. A všechny provozované nemocnice dosahují pozitivního hospodářského výsledku bez provozních dotací,“ konstatovala tisková mluvčí společnosti Simona Součková.

Jako příklad uvedla šumperskou nemocnici, kterou už třetím rokem společnost zastřešuje.

„Podařilo se nám za dva roky uhradit více než 60 milionů korun dluhů z minulých let a za poslední dva roky jsme vydali za přístrojové vybavení zhruba 40 milionů,“ potvrdil ředitel nemocnice Radan Volnohradský.

Lenka Chalupová, Regionální deníky

Nemocnici v Přerově má spravovat Agel
Ohodnoťte tento článek!