Přejít na obsah

Nemocnici v Ústí opouštějí lékaři

zpět
11.2.2008

V Masarykově nemocnici chybí padesát dva lékařů a sester. Jen za čtvrt roku, kdy je ústecká nemocnice sloučena do Krajské zdravotní (KZ), se však počet chybějících lékařů téměř zdvojnásobil. Kvalita zdravotní péče není podle představitelů nemocnice ohrožena. Svaz pacientů a opozice Ústeckého kraje, který je zřizovatelem Masarykovy nemocnice, však tvrdí opak...

Od doby, co spadá pod společnost Krajská zdravotní, chybí v Masarykově nemocnici téměř dvakrát tolik zdravotníků

V Masarykově nemocnici chybí padesát dva lékařů a sester. Jen za čtvrt roku, kdy je ústecká nemocnice sloučena do Krajské zdravotní (KZ), se však počet chybějících lékařů téměř zdvojnásobil. Kvalita zdravotní péče není podle představitelů nemocnice ohrožena. Svaz pacientů a opozice Ústeckého kraje, který je zřizovatelem Masarykovy nemocnice, však tvrdí opak.

Podle mluvčího Masarykovy nemocnice Karla Kroise čísla neodpovídají realitě. „V nemocnici pracuje zhruba dva tisíce tři sta zaměstnanců. Jde tedy pouze o malý zlomek zdravotnického personálu, který nám chybí,“ řekl Krois. „Masarykova nemocnice je jedna z mála, která, co se týče lékařů, má vše v pořádku. Obecně však máme problém s tím, že víc lékařů z nemocnice odchází, než přichází,“ dodal Vladimír Záhorský (ODS), krajský radní pro resort zdravotnictví.

JAKÁ JE SITUACE VE VAŠEM KRAJI?Pište nám! zdnonline@mf.cz

Svaz pacientů však nesouhlasí. „Čísla jsou alarmující. Pokud chybí takový počet lékařů, je to problém,“ sdělil prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. V ústecké nemocnici pracuje zhruba 1 330 zdravotníků. Z toho je 330 lékařů a tisíc sester. A chybí čtyřiadvacet lékařů, což je asi osm procent z celkového počtu.

Od sloučení do Krajské zdravotní se však k 31. prosinci zdvojnásobil počet sester, které nemocnici chybí, na osmadvacet. „Bylo to nekompetentní rozhodnutí kraje, které možná donutilo některé zdravotníky odejít,“ uvedl Luboš Olejár. „Máme jiné problémy. Sestry odcházejí na mateřskou. Lékaři do důchodu. Je to takový kolotoč,“ reagoval Karel Krois. V ústecké nemocnici chybí například dva lékaři na dětské chirurgii, tři na plicním oddělení či jedenáct sester na oddělení intenzivní péče.

Téměř zdvojnásobení počtu chybějícího zdravotnického personálu po vstupu do akciové společnosti, Krajské zdravotní, je příliš i pro opozičního krajského zastupitele Jaroslava Foldynu (ČSSD). „Bral bych, pokud se počet změní o deset procent. Tohle je ale hodně. Jestli budeme postupovat takhle dál, může dojít ke snížení kvality zdravotní péče v nemocnici,“ řekl.

Podle Záhorského kvalita zdravotní péče v Masarykově nemocnici ohrožena není. Dodal, že situace se zlepší k lepšímu, pokud budou univerzity a zdravotnické školy „produkovat“ více absolventů. „Musí se také změnit ohodnocení lékařů. Dvě třetiny jejich příjmů jsou nyní tvořeny přesčasy,“ řekl Záhorský. Naopak v liberecké nemocnici chybí podle mluvčí jen deset lékařů. Horkým zbožím jsou zde však zdravotní sestry. Nemocnice jich hledá přes čtyři desítky.

Radek Nohl, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Nemocnici v Ústí opouštějí lékaři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnici v Ústí opouštějí lékaři

Komentáře

dalších 18 komentářů
RB Re:Re:Re:Re:Re:sebeúcta  | 17. 02. 2008 21:13

Vymázlo, vymázlo, závodí, iracionálnost jemu snažení vévodí. Nesmyslé soupeření, zbytečné snažení, rozumným lidem z toho v mozku mražení. kdo to pochopí, snad jen ti co propadli soutěživosti prokletí. Prostě vymázla. Zaskar je prostě taiwanský shit

Zaskar Expert Re:Re:Re:Re:sebeúcta  | 17. 02. 2008 00:15

Sám jste tzv.FTVS vymázlo,ale to už jsme se dostali do kategorie citrusových vymázel.

lek v zahr. Obecně však máme problém s tím, že víc lékařů z nemocnice odchází, než přichází," dodal Vladim  | 14. 02. 2008 18:34

A vse je v poradku a pece neni ohrozena? Kde se ten chytrak ucil matematiku? Asi u velkeho proffessoorraa. :-)))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné