Nemocnici ve Frýdlantu hrozí další omezení akutní lékařské péče

Ve Frýdlantu na Liberecku hrozí další omezení akutní lékařské péče. Město a kraj proto usilují o to, aby nemocnici převzala krajská nemocnice z Liberce. Zajistit by měla 24hodinovou akutní lékařskou péči, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Pokud k dohodě se současným vlastníkem nedojde, nemocnice nebude podle starosty Frýdlantu Dana Ramzera (ODS) od ledna 2019 poskytovat akutní péči v oborech chirurgie a gynekologie. Už dříve ji ukončila na interně a nezajišťuje ani pohotovost.

Nemocnice Frýdlant od roku 2013 patří do skupiny EUC. „Existuje předběžná dohoda s EUC, že jsou za nějakou finanční částku připraveni ke konci letošního roku prodat Nemocnici Frýdlant s.r.o. Krajské nemocnici Liberec s tím, že by si nechali nějakou část objednávané jednodenní operativy,“ uvedl hejtman. Maximální cena by měla být 30 milionů korun. „Konečná cena musí odpovídat posouzení nezávislého auditora, bez toho to nelze schválit,“ dodal hejtman.

EUC zatím nechce možný prodej komentovat. „Součástí korektních jednání je předpoklad, že zainteresované strany nekomentují jednání před završením dohody. V tu doufáme, v zájmu obyvatel i zaměstnanců Nemocnice Frýdlant,“ uvedl dnes pro jednatel Nemocnice Frýdlant Jiří Madar.

Pokračování jednání je podmíněno přijetím memoranda, které by měli podepsat zástupci obou nemocnic, kraj i Frýdlant. Dnes memorandum jako první schválili zastupitelé Frýdlantu. Město změnu provozovatele nemocnice podporuje. „Firma EUC nám oznámila, že nebude od 1. ledna 2019 poskytovat akutní péči v oborech chirurgie a gynekologie. To by znamenalo, že nemocnice bude otevřená od 7:00 do 15:30, což je pro nás neakceptovatelné,“ řekl starosta Frýdlantu.

Byl by to problém i pro Liberecký kraj. „Pokud by akutní péče ve Frýdlantu nebyla vůbec zachována, tak budeme muset od 1. ledna zajistit další výjezdovou posádku krajské záchranky, což je odhadnuté na nějakých pět milionů korun ročně,“ uvedl hejtman.

Akutní péči současný vlastník frýdlantské nemocnice omezuje postupně. V roce 2015 kvůli nedostatku lékařů uzavřel lůžkové interní oddělení a přeměnil na lůžka následné péče. Od dubna 2016 přestala v nemocnici fungovat akutní interní ambulance a od letošního července nezajišťuje ani pohotovostní službu. Zajišťuje ji liberecká nemocnice ve spolupráci s místními praktickými lékaři a specialisty a lékaři z Liberce.

Podle znění memoranda by liberecká nemocnice měla ve Frýdlantu zajistit lékařskou službu první pomoci v chirurgii, na interně a gynekologii. Město se v něm navíc zavazuje investovat do modernizace areálu minimálně 25 milionů korun a kraj by měl přidávat pět milionů ročně na úhradu zvýšených nákladů v souvislosti s celodenním provozem. Podle hejtmana to je částka, jakou by museli vynaložit na zajištění třetí výjezdové posádky, pokud by v nemocnici akutní péče nebyla.

Ohodnoťte tento článek!