Nemocnici zasáhla ničivá vlna

Řeka zaplavila v kralupské nemocnici přízemí až ke stropům. Silná vlna projela rentgenem, rehabilitací, pohotovostí i sklady. Kuchyně dostala ničivý zásah necelý rok po nákladné rekonstrukci. Evakuace šla jako na drátkách…

Lékaři čekají zhoršení zdravotního stavu obyvatel zaplavené oblasti. V přízemí nemocnice, kde je většina ambulancí, sahala voda až ke stropu.

Kralupy – Řeka zaplavila v kralupské nemocnici přízemí až ke stropům. Silná vlna projela rentgenem, rehabilitací, pohotovostí i sklady. Kuchyně dostala ničivý zásah necelý rok po nákladné rekonstrukci. Pacienti, většinou senioři, opustili nemocnici v úterý. Evakuace šla jako na drátkách. „Zaměstnanci a záchranáři dokázali, že se obešla bez zhoršení stavu pacientů,“ řekl Vladimír Matoušek, ředitel společnosti RHG, která nemocnici provozuje. Tehdy ještě zaměstnanci nemocnice netušili, že mají na stěhování techniky a dalších věcí do patra čas jen do středečního poledne, kdy nastala evakuace všech lidí z ohrožené části levého břehu. Například z rentgenového pracoviště mohli dostat do bezpečí jen pojízdný rentgen, všechno ostatní tam zůstalo. „Voda stále stoupala, když už byla u stropu, zůstala nám jen naděje, že se nedostane až do patra,“ poznamenal Matoušek. Poslední lidé zavřeli všechny přívody, dveře a okna nemocnice. Tehdy zbývalo ještě několik hodin do odpálení vany říčního remorkéru, která kotvila na řece asi sto metrů od nemocnice. Kdyby se utrhla, poškodila by kralupský most a voda ji nesla na miřejovický jez, kde je elektrárna.“Až z televize jsme se dozvěděli, že se mají ve městě otevřít okna. Krizový štáb už nás ale do nemocnice nepustil. Výbuch rozbil hodně oken,“ řekl Matoušek. V sobotu padl verdikt statika, nemocnice setkání s divokou řekou přestála. „Od té doby zaměstnanci s ohromným nasazením uklízejí. Dáváme dohromady dokumentaci škod pro pojišťovnu. Věřím, že se zachová velkoryse, kralupskou nemocnici v českých zemích zasáhly záplavy nejvíce,“ doplnil ředitel, který chce co nejdříve zahájit provoz alespoň některých ambulancí. „Průvodním jevem všech katastrof bývá zhoršení zdravotního stavu obyvatel postižených oblastí,“ vysvětlil. Velká voda zasáhla i druhou nemocnici provozovanou společností RHG, v Roztokách u Prahy. Pacienti sice zůstali na lůžkách, tři dny ale byla nemocnice přístupná jen na lodích nebo zadem z nebezpečného srázu. Vojenská posádka z Rakovníka tam poslala elektrocentrálu se čtyřmi muži. Roztocká nemocnice má od soboty elektřinu, a tak se včera měla elektrocentrála přesunout do Kralup nad Vltavou. Tam zůstávají zatopené sklepy a kotelna. „Čekáme, až se vyrovná hladina spodní vody, abychom neohrozili statiku, pak začneme čerpat,“ řekl Matoušek. Kralupská nemocnice je od zavření, kdy tam přestaly plynout peníze za léčení, v těžké ekonomické situaci. Kam se dostala voda, zbyla jen spoušť s škody. Hledá sponzory z míst, kterým se záplavy vyhnuly, bankovní spojení je 159841442/0300. „Až dáme dohromady škody, obrátíme se na pojišťovnu, abychom mohli začít opravovat alespoň se zálohami,“ doplnil Vladimír Matoušek.

PETRA ŠPITÁLSKÁ, Mělnický deník, 19.8.2002

Ohodnoťte tento článek!