Nemocnicím chybějí lékaři, situace je leckde kritická

Nemocnice na Plzeňsku stále trpí akutním nedostatkem lékařů. Podle náměstka ředitelky Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Jiřího Poborského nastoupí koncem srpna a začátkem září prvních patnáct absolventů Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. „Zájem máme samozřejmě i o další lékaře,“ uvedl Poborský. Obvykle jich fakultní nemocnice vybírala z čerstvých absolventů lékařské fakulty pouze několik, letos je situace mimořádná…

Plzeň – Jak náměstek podotkl, volilo se nejen podle přihlášek, ale také na základě psychologických testů a pohovorů.

„Z padesáti přihlášek jsme si k užšímu výběru přizvali sedmadvacet lékařů. Z nich jsme vybrali patnáct nejlepších, kterým jsme nabídli pracovní smlouvu,“ uvedl včera Jiří Poborský.

„Zájem máme o lékaře s atestací nebo těsně před ní. Těch bychom uvítali deset až dvanáct, ale potřeba se aktuálně mění,“ konstatoval Poborský.

Podle něho zůstávají volná místa na transfuzní stanici, rentgenologii, klinické farmakologii a interně. Poslední průzkumy ukazují, že většina mladých lékařů má největší zájem o chirurgické obory nebo interní medicínu. Nástupní plat lékaře absolventa je 7460 korun.

Nedostatek lékařů výrazně tíží Psychiatrickou léčebnu v Dobřanech. Zde prostřednictvím inzerátů už půl roku nabízejí lékařům práci. Zatím se neozval ani jeden. Potřebují tu nejen psychiatry, ale i neurology, plicní lékaře a internisty. Okamžitě by přivítali osm lékařů a přijali by i lékaře bez atestace.

Chirurgové a rentgenologové chybějí i ve stodské nemocnici.

OLGA ČERMÁKOVÁ, Plzeňský deník, 29.8.2001

Ohodnoťte tento článek!