Nemocnicím chybí lůžka pro rodiče

Nemocnicím na severu Čech chybí lůžka pro rodiče, kteří chtějí být po dobu hospitalizace se svým dítětem v nemocnici. Zájem rodičů je obrovský, ale společných pokojů pro rodiče a děti je málo. Často musejí rodiče na pokoj čekat…

Severní Čechy –

Doprovod rodiče má na léčbu dítěte příznivý vliv. „To, že je dítě v psychické pohodě, výrazně napomáhá jeho uzdravení,“ potvrdil primář dětského oddělení teplické nemocnice Jaroslav Procházka.

Většina nemocnic vychází rodičům maximálně vstříc, přesto kapacita lůžek nestačí. „Lůžek pro rodiče máme bohužel málo. Rádi bychom počet těchto lůžek rozšířili,“ přislíbil ředitel nemocnice v Mostě Vladimír Vopelka. „O volná lůžka je mezi rodiči předškoláků obrovský zájem. Někdy se stává, že musejí na umístění čekat, než se uvolní místo,“ dodal primář Procházka.

Ze zákona nevyplývá přímá povinnost zdravotnických zařízení doprovod dítěte umístit. Podle Charty práv dítěte by ale nemocnice v rámci svých možností hospitalizaci doprovodu měla umožnit, domnívá se primář dětského oddělení nemocnice v Liberci Martin Zítek.

Devítiměsíční Barborka byla v teplické nemocnici hospitalizována s horečkami a průjmy. „Nejdřív jsem byla z nemocničního prostředí nervózní, ale nakonec jsem ráda, že jsem tu se svou holčičkou mohla být,“ uvedla včera Barborčina matka Petra Štíchová z Košťan.

U dítěte do 6 let je pobyt rodiče v nemocnici považován za ústavní péči a je plně hrazen zdravotní pojišťovnou. Možnosti být se svou ratolestí využívají i rodiče mnohem starších dětí. „Tehdy je ale nutný souhlas revizního lékaře,“ řekl Zítek.

„Stává se, že dítě vyžaduje přítomnost rodiče ještě ve čtrnácti letech,“ podotkl Procházka. Jedná se o děti, které jsou na své rodiče silně citově vázány. Je-li dítě starší šesti let, hradí si rodič pobyt sám.

„Pokud není přítomnost rodiče doporučena lékařem, zaplatí za den 225 Kč, se stravou 325 Kč,“ uvedl mluvčí Masarykovy nemocnice Josef Chýle.

Někdy zůstane rodič s dítětem v nemocnici jen první noc.

„Dokonce i velcí mazánci se v nemocnici rozkoukají natolik, že stráví celý den v dětské herně a maminky, trávící čas na pokoji, si nevšímají,“ vysvětlil Procházka důvody, proč se rodiče rozhodnou pro klasickou formu návštěv.

Úhrada, kterou nemocnice dostává od zdravotní pojišťovny, nepokrývá náklady spojené s pobytem rodiče. „I když je jejich přítomnost pro nemocnici finančně ztrátová, snažíme se o neustálé rozšiřování rodičovských lůžek. Psychika dětí je nejdůležitější,“ prohlásil Zítek.

Liberecká nemocnice nedávno získala prostory a peněžní prostředky na realizaci dalších pokojů. „V nejbližší době uvedeme do provozu čtyři zbrusu nové pokoje určené přímo pro pobyt rodičů s dětmi. Jejich vybavení bude vzhledem k současným poměrům luxusní,“ dodal Zítek.

Ústecký kraj, 1.9.2004

Ohodnoťte tento článek!