Nemocnicím chybí Noradrenalin

Českým nemocnicím chybí lék Noradrenalin, který zachraňuje životy pacientů ve vážném stavu. Měla by ho mít traumacentra, resuscitační oddělení a další, ale nemá ho nikdo nebo jen málo…

PRAHA – Českým nemocnicím chybí lék noradrenalin, který zachraňuje životy pacientů ve vážném stavu. Měla by ho mít traumacentra, resuscitační oddělení a další, ale nemá ho nikdo nebo jen málo.

„Situace je opravdu vážná. Máme všehovšudy pouze deset dávek a potřebovali bychom mít v zásobě dvacetinásobek. Proto dáváme tento lék jen těm skutečně nejtěžším případům,“ řekl v pondělí doktor Leoš Kabát, mluvčí Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Výrobce léku Zentiva sdělil, že v tuto chvíli skutečně lék nedistribuuje. „Loni nám firma, která dodávala vstupní substanci látky pro výrobu noradrenalinu, oznámila ukončení výroby. Ze zásob jsme vyrobili injekce ještě v lednu,“ sdělila mluvčí Zentivy Věra Kudynová.

Dodala, že Zentiva okamžitě zahájila kroky k registraci nové substance a dodavatelská firma ji dodala až v březnu.

„Lék jsme již vyrobili, je v pohotovostním skladu a čeká na výsledek kontroly jakosti, bez níž se nesmí expedovat. Předpokládáme, že distributoři ho dostanou 30. března,“ řekla Kudynová.

Až do této doby tedy nemocnice budou muset lék nahradit jinými. „Jsou dva preparáty. Ale ani jeden z nich nemá takové výsledky jako noradrenalin,“ uzavřel Kabát.

Informace o přípravkuNoradrenalin
ZDE

Mluvčí Kudynová ještě dodala, že Zentiva o všem už 10. ledna informovala ministerstvo zdravotnictví.

Právo

Ohodnoťte tento článek!