Nemocnicím chybí v létě dostatek krve

Titulní obrázek

„V posledních čtrnácti dnech jsme zažili velký nápor zraněných. Bylo hodně havárií i úrazů, takže spotřeba krve hodně vzrostla. Prázdniny jsou tradičně obdobím, kdy chodí méně dárců krve právě v souvislosti s tím, že hodně lidí relaxuje na dovolené,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant…

V letním období, kdy lidé odjíždějí na dovolené, ubývá dárců krve. Přitom je jí zrovna v tomto období nejvíce zapotřebí. V prázdninových měsících totiž vždy přibývá nehod a úrazů.

„V posledních čtrnácti dnech jsme zažili velký nápor zraněných. Bylo hodně havárií i úrazů, takže spotřeba krve hodně vzrostla. Prázdniny jsou tradičně obdobím, kdy chodí méně dárců krve právě v souvislosti s tím, že hodně lidí relaxuje na dovolené,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

Pro zvýšení počtu dárců funguje už od března kampaň „Daruj krev ještě dnes“, která má dobré výsledky. „Kampaň považujeme za úspěšnou. Zahajovali jsme ji v polovině března letošního roku, jejím patronem je český hokejista Jiří Dopita, který na konci letošního dubna také sám v olomoucké nemocnici daroval krev a přivedl s sebou k odběru i hráče prvoligového mužstva HC Olomouc. Nárůst počtu prvodárců od zahájení kampaně je více než čtyřicet procent oproti stejnému období loňského roku. Navíc se nám vracejí také lidi, kteří nebyli u odběru i několik let,“ dodal.

V současné době je v registru kolem 8000 dárců. Je ale zapotřebí dalších členů. „Nejvíce v současné době chybí krevní skupiny s negativním Rh faktorem. Nejmenší zásoby máme momentálně u skupiny AB negativní. Proto už také oslovujeme konkrétní občany a zveme je telefonicky nebo formou SMS zpráv. Krve není dostatek prakticky nikdy, takže odběry provádíme bez omezení. Potřebné jsou všechny krevní skupiny. Univerzální skupinou je 0 -, která se u akutních stavů využívá nejvíce, lze ji podat pacientům se všemi ostatními krevními skupinami. V populaci je ale nejméně zastoupená, informoval Egon Havrlant.

Jak se na návštěvy nemocnic dívají samotní dobrovolníci? „Chodím už osm let, a to čtyřikrát ročně. Prostě pomáhám nemocným, a to je důležité, také jsem motivoval spoustu svých přátel,“ uvedl sedmadvacetiletý Zdeněk Doubrava.

„Darovat krev byl můj sen od dětství, tak jsem si ho hned v osmnácti letech splnila. Dnes mám už jedenáctý odběrů. Je pro mě hlavně důležitý ten pocit, že jsem někomu užitečná,“ řekla třiadvacetiletá studentka Iva Pecháčková.

Na transfúzním oddělení zdravotní sestry odebírají také plazmu a krevní destičky. „Přicházím tak dvanáctkrát do roka, na destičky třikrát. Jsem stálým dárcem. Beru to tak, že mně to nechybí a jiným to pomůže. Někomu to dělá problémy, ale mně ne,“ uvedl třiatřicetiletý Martin Řezáč.

Darovat krev může každý člověk ve věku od 18 do 60 let. Důležitá je tělesná váha, u žen by měla být více než 55 kg, u mužů nad 60 kg. Dárce také nesmí v posledním měsíci užívat antibiotika a v posledním půlroce nesmí mít přisáté klíště. Co se týče závažných onemocnění nebo alergií, je dobré se poradit se svým lékařem. Krev nesmí darovat ani těhotné či kojící ženy.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!