Přejít na obsah

Nemocnicím dluží za poplatky stovky lidí

zpět
6.8.2008

Stovky lidí nezaplatily jihočeským nemocnicím od 1. ledna letošního roku regulační poplatky za pobyt nebo ošetření. Jde však o pouhá procenta z celkového počtu platících pacientů. Objem dlužné částky je proto ve srovnání s vybranými penězi minimální. S neplatiči se pak zařízení vyrovnávají většinou právní cestou...

„Valná většina pacientů platí,“ potvrdil v úterý Právu Zdeněk Hejduk, který je členem představenstva s výjimkou nemocnice Tábor ve všech zbylých šesti zdravotnických zařízeních.

Nejvíce neplatičů mají v Českých Budějovicích. Regulační poplatky tu nezaplatilo do konce června 2008 na 6,5 procenta pacientů, což představuje 2285 ošetřených lidí. Dluží 1,133 miliónu korun. To číslo ale není nijak dramatické, protože budějovická nemocnice patří mezi největší zařízení v České republice. Ročně je tu hospitalizováno zhruba 49 tisíc pacientů. Lékaři zde provedou více než 24 tisíc operačních zákroků a 609 tisíc ambulantních ošetření. Většinu těchto dlužníků tady představují hospitalizovaní pacienti. Naopak nemocnice vybrala na poplatcích 17,208 miliónu korun. 70 % z této částky představoval výběr regulačních poplatků za hospitalizace, 15 % výběr regulačních poplatků za ambulantní činnost, 7 % za pohotovost a 8 % za prodej léků.

Údaje o neplatičích začala nemocnice v červenci po jedné nebo dvou upomínkách předávat najaté právní kanceláři, která tuto službu vykonává pro nemocnici bez nároku na úhradu svých nákladů.

Naopak pravděpodobně nejméně neplatičů eviduje Nemocnice Tábor. Celkem 186 pacientů dluží 58 770 korun, což je 0,8 procent hodnoty vystavených regulačních poplatků. Vymáhat bude nemocnice dlužnou částku právní cestou v případech, kdy pacient nereaguje ani na písemné výzvy a jeho dluh je poměrně vysoký.

Naopak lidé v Táboře zaplatili na poplatcích za první půlrok 7,4 miliónu korun. „Platební morálka našich pacientů zaslouží veřejné poděkování, a proto jsme se rozhodli investovat vybrané poplatky do služeb,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Tábor Ivo Houška.

Nemocnice tak poskytuje zaregistrovaným pacientům slevu 5 % z doplatku v nemocniční lékárně, novorozenci dostávají od července 3 balení dětských plen po 28 kusech, pořídí nové matrace pro 350 lůžek a dojde i k výměně lůžkového prádla. Obdobně budou postupovat i další nemocnice v Jihočeském kraji. „Vybrané peníze za poplatky chceme investovat do vylepšení podmínek pobytové péče,“ dodal Hejduk.

Jiří Falout, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Nemocnicím dluží za poplatky stovky lidí

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nemocnicím dluží za poplatky stovky lidí

Komentáře

další 4 komentáře
taky blbec Re:Dluhy na poplatcích a zaplacené dluhy nemocnic  | 6. 08. 2008 16:12

Jo ,platíme jako blbci a jsme za blbce a oslíčku otřes se.

Smlouva o zdravotní Dluhy na poplatcích a zaplacené dluhy nemocnic  | 6. 08. 2008 14:23

Platební morálka našich pacientů zaslouží veřejné poděkování,je vidět, že lidé když vědí za co platí tak platí . Platební morálka generací pojištěnců odvaděčů zdravotní daně a jiných daní státu, kdy jim nebylo žádnou smlouvou řečeno na co si vlastně platí, také zasluhuje alespoň slušnou informaci ohledně možností zdravotní péče jak ze strany pojišťovny tak i poskytovatele.

Baalamut výborně, ola!  | 6. 08. 2008 13:50

pléduji za tyto informace již od roku 2001. chce to jenom jednu věc - aby lékaři, kterým ZP dluží, své pohledávky vyčíslili a uplatnili své nároky u soudu. tak jako ostatí firmy, kterým někdo dluží. To, že to lékaři nedělají znamená : - buď jim nikdo nic nedluží a je to jen bublina - nebo neumí dluhy ZP vyčíslit - nebo se stále bojí, a bojí a bojí...a pláčou...na zcela špatných hrobech. P.S.: dlužné prachy mi přišly ještě než se konalo první stání...i s penále.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné