Nemocnicím Pardubického kraje klesly čtvrtletní úhrady o 8 procent

procenta, výzkum, podíl

Nemocnicím, které patří Pardubickému kraji, se kvůli nižším úhradám za výkony od pojišťoven za letošní první čtvrtletí přes snahu o úspory propadly příjmy o osm procent. Podle pardubického hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je úhradová vyhláška špatně nastavená. Nemocnice tak letos čekají opět značné ztráty, sdělil ČTK Netolický.

„Pokud by nedošlo k negativní změně úhradového mechanismu, byla by celková očekávaná ztráta za všechna naše zařízení v letošním roce ve výši přibližně 50 milionů korun, což by byl jednoznačně nejlepší výsledek za poslední léta. Za stávající situace však musíme počítat s výraznějšími propady,“ uvedl Netolický.

Podle něj se opět se kumulují problémy, které si krajské nemocnice nezpůsobily. Stejně mluví i náměstek hejtmana zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). „Dopad úhradové vyhlášky, nárůstu DPH a další vlivy se mohou promítnout do rozpočtu nemocnic propadem souhrnně o 174 milionů korun,“ řekl ČTK.

Přes dlouhodobou snahu Pardubického kraje vytvářely jeho nemocnice každoročně značné ztráty. Zatímco v roce 2008 skončilo pět nemocnic s celkovou ztrátou 127 milionů korun, za rok 2011 vytvořily ztrátu zhruba 28 milionů korun. Zlepšení však bylo dosaženo jen za cenu intervence kraje, který jim poskytl ze svého rozpočtu 117 milionů korun formou takzvaných vyrovnávacích plateb.

Vloni jim krajští zastupitelé schválili další platby v celkové výši 210 milionů korun. Jen díky tomu se nemocnice v Pardubicích a Ústí nad Orlicí, které mají nízké základní jmění a vysoké závazky, vyhnuly riziku insolvence. Výsledky nemocnic za loňský rok chce kraj zveřejnit až po jejich auditu, nejspíše v květnu.

Ohodnoťte tento článek!