Přejít na obsah

Nemocnicím Pardubického kraje šetří společné nákupy miliony korun

zpět
13.10.2008

Sdružený nákup léků a zdravotnického a dalšího spotřebního materiálu ušetřil pěti nemocnicím Pardubického kraje za necelé dva roky desítky milionů korun. Postupně se tento způsob nakupování rozšiřuje o další položky...

Novinářům to řekl krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček.

„Sdružené nákupy se osvědčily, úspory jsou v řádu desítek milionů korun. Zatím tímto způsobem obhospodařujeme zhruba 17 procent veškerých objemů léků a zdravotnického materiálu, které protečou jednotlivými nemocnicemi, takže je to již relativně velký objem,“ uvedl Janeček.

Pardubický kraj pro centralizovaný nákup nezaložil zvláštní společnost, neboť by do ní musel vložit kolem 100 milionů korun. Nemocnice se pro nákup každé komodity mezi sebou domlouvají a vybírají nejlevnějšího dodavatele formou výběrových řízení vypisovaných na internetu, společně tak dosáhnou vyšších množstevních slev.

Pět nemocnic, které Pardubický kraj vlastní, ročně spotřebují léky a zdravotnický materiál zhruba za 200 milionů korun. Zatím formou sdruženého nákupu zajišťují spíše levnější položky.

„Není důvod, aby se sdružený nákup nerozšířil i na další. Některé komodity se ale takto nakupovat nedají, protože je dodává pouze jedna firma, nebo by to nebylo výhodné,“ řekl Janeček.

Všechny nemocnice skončily vloni ve záporných číslech, jejich kumulovaná ztráta dosáhla 578 milionů korun. Na letošní rok jim kraj povolil ztráty na úrovni od 40 do 90 procent loňských.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Nemocnicím Pardubického kraje šetří společné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Nemocnicím Pardubického kraje šetří společné…

Komentáře

další 2 komentáře
Pavel Hranička, jr bacha na to !  | 13. 10. 2008 20:14

Podobnými sliby a frázemi byli krmeni všichni obyvatelé karlovarského kraje, když se tvořila Krajská nemocnice spojením KV, Sokolova a Chebu. To bylo slibů, keců, nadšení a jak to dopadlo? 12O mega minus během dvou let... na 2.stranu, v Pardubickém kraji jsou možná úplně jinačejčí poměry, tady u nás je to přeci ještě více specifičtější než jinde je to specifické..

miroslav divné počty  | 13. 10. 2008 17:55

Tyto argumenty o úsporách mě všdycky nadzvednou.A čísla ani nesedí. Všechny nemocncice spotřebují za rok asi léky a materiál asi za 2OO mil.To je setsakra málo.Společně se nakupuje asi l7 % což by bylo asi za 4O mil.A na tom že se ušetří desítky milionů?To bych rád víděl jak.Protože dodávaný materiál a léky v našem zařízení jsou např.na úrovni velké fakultní nemocnice,která má jistě ty nejlepší ceny.Takže prostor na další snižování nevidím.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné