Nemocnicím poskytl kraj téměř miliardu

Titulní obrázek

V letech 2002 až 2007 poskytl Jihomoravský kraj sedmi nemocnicím, které spravuje, 735 miliónů korun. Odpovídá to zhruba třetině státních dotací za stejné období. Oznámil to ve středu krajský radní František Adamec (KDUČSL). Krajské investice mají rostoucí tendenci. V roce 2004 činily dotace nemocnicím 82 miliónů korun a v loňském roce již 429 miliónů…

„Zdravotnictví je jedna z priorit krajského rozpočtu,“ prohlásil Adamec. K celkové částce 735 miliónů musíme ještě přičíst 230 miliónů korun provozní dotace, takže celkem kraj investoval bezmála jednu miliardu. Od roku 2004, kdy provozní dotace dosáhly téměř 140 miliónů, mají klesající tendenci – až na 19 miliónů v loňském roce.

V letošním roce se předpokládají krajské investice pro nemocnice ve výši kolem 150 miliónů korun. Pro znojemskou nemocnici schválilo krajské zastupitelstvo 151miliónový úvěr s tím, že se letos použije ve výši zhruba jedné třetiny. Na druhém místě v žebříčku peněz od kraje se drží Nemocnice Břeclav, která zároveň dostala nejvyšší státní dotaci – 1,99 miliardy korun. Druhou nejvyšší částku ze státního rozpočtu – 504 miliónů – dostala nemocnice Kyjov a Vyškov získal 413 miliónů. Jak dále oznámil Adamec, nemocnice v Hodoníně, Kyjově a Břeclavi patří mezi ztrátové, každá si ale stojí rozdílně. Nejhůře je na tom Hodonín, kde za čtyři uplynulé roky vzrostly ztráty z 20 na 40 miliónů korun. Krajský radní v této souvislosti hovoří o nutnosti slučovat oddělení. Některé služby jsou podle něj využívány jen na 30 procent, změny si vyžádá rovněž intenzívní péče. Naopak nemocnice v Kyjově hospodařila v roce 2003 s 55miliónovým dluhem, nyní je pouze sedmimiliónový.

„Dokázali odkrýt rezervy, mají zodpovědnou mzdovou politiku, rozumně hospodaří s energií, technikou. Ředitel není ve funkci pro to, aby byl populární, ale aby zodpovědně řídil,“ řekl k tomu Adamec. Břeclavská nemocnice, největší na jihu Moravy ve správě kraje, má dluh 60 miliónů, který však nezvyšuje a letos by se měl výrazně snížit, mj. i po zateplení budovy.

Jan Trojan, Právo

Nemocnicím poskytl kraj téměř miliardu
Ohodnoťte tento článek!