Nemocnicím ve Zlínském kraji stále chybí kvalifikovaný personál

Titulní obrázek

Nemocnicím ve Zlínském kraji se nedaří získat do zaměstnaneckého poměru dostatečný počet kvalifikovaného personálu. Na těchto pozicích zařízení hlásí až několik desítek volných míst. Vedení se snaží situaci řešit různými dohodami s externími pracovníky…

svým zaměstnancům nabízí stále více bonusů, zjistila ČTK.

Zástupci oslovených zdravotnických zařízení v kraji se shodují v tom, že například lékařů s odborným vzdělání ubývá. Pro nemocnice je proto stále těžší získat odborníky z vyšších pracovišť, například fakultních nemocnic. Jednou z možností, jak situaci ve zdravotnictví stabilizovat, je podle nich nabídka výukových a rozvojových programů, které zvyšují lékařům jistotu v jejich odborném růstu.

Například v Krajské nemocnici T. Bati pracovalo na konci letošního srpna 1055 lidí na pozici středního zdravotnického personálu a 279 lékařů. Podle zástupce ředitele pro zdravotnické obory Dalibora Petráše by nemocnice potřebovala 1087 zdravotních sester. Chybí zejména zkušené sestry a sestry s atestací pro anestezii, resuscitaci a intenzivní péči (ARIP). „U lékařů je situace stabilnější, jen ve spektru některých specializovaných oddělení a center chybějí atestovaní odborníci,“ doplnil Petráš.

Baťova nemocnice svým zaměstnancům umožňuje specializační vzdělávání, dálkové studium na vysokých školách v oborech ošetřovatelství. Z vlastních zdrojů pak financuje semináře, kongresy, kurzy a postgraduální vzdělávání. „Objem finančních prostředků na tyto aktivity chceme zvýšit. Uvažujeme o vytvoření fondu celoživotního vzdělávání pro pracovníky nemocnice,“ doplnil Petráš.

Kroměřížská nemocnice podle mluvčí Veroniky Klímové postrádá 15 zaměstnanců na pozici středního zdravotnického personálu. „Je to způsobeno zejména změnou systému vzdělávání na středních zdravotnických školách, stejně jako nedostatečným finančním ohodnocením vzhledem k fyzické a psychické náročnosti vykonávané práce,“ uvedla. Vedení nemocnice se letos ale podařilo navýšit tarifní mzdy sester. Situace však stále není ideální, a proto se snaží najít další rezervy pro zlepšení jejich finančního ohodnocení.

„Obecně je situace se získáním nových pracovníků na pozici lékařů velmi obtížná. Nepřicházejí noví absolventi, a to i přes náborovou kampaň, kterou jsme letos udělali. Slovenští lékaři se vracejí zpět na Slovensko a u všeobecných sester jsme zaznamenali více odchodů na mateřskou dovolenou,“ řekla mluvčí nemocnice ve Vsetíně Lenka Plačková. V zařízení nyní pracuje 256 sester a porodních asistentek a 83 lékařů. Ideální stav by podle mluvčí ovšem byl, kdyby nemocnice zaměstnávala 264 sester a 95 lékařů.

Zřejmě nejlepší situace je v Uherskohradišťské nemocnici. Její mluvčí Jan Hrdý řekl, že co se personálního obsazení týká, je situace „v podstatě stabilní“. I přesto nemocnice nepolevuje v motivačních bonusech a například od Nového roku otevře zaměstnaneckou školku. „Pro ženy pracující ve zdravotnictví je často obtížné sladit rodinný a profesionální život, proto jsme se k tomuto rozhodli,“ dodal Hrdý.

Průměrný plat sestry v nemocnici v Česku je 24.221 korun, ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami, 27.000 korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, 21.000 korun. Akciovými společnostmi jsou i nemocnice v Kroměříži, Zlíně, Uherském Hradišti a Vsetíně. Vlastníkem je Zlínský kraj.

V Česku pracuje zhruba 90.000 sester, z nich 37.000 v nemocnicích. Největší problém s odchody sester je právě v lůžkové sféře. Podle zjištění České asociace sester chybí českému zdravotnictví až 6000 sester.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!