Nemusí platit poplatek, tak si lidé chodí do ordinací povídat

čekárna

Čekárny praskající ve švech a pacienti, kteří si do ordinací často přijdou jen tak popovídat. To je podle lékařů důsledek zrušení třicetikorunového regulačního poplatku, který na základě rozhodnutí vlády nemusí pacienti za vyšetření nebo recept od 1. ledna 2015 platit.

„Šel jsem k lékařce kvůli silným bolestem v krku a tak přeplněnou čekárnu jsem už dlouho neviděl. Nedivil bych se, kdyby za to v některých případech mohlo zrušení poplatků. Mně osobně nevadily, chodím k lékaři naštěstí jen málokdy, ale věřím, že spoustu lidí to potěšilo,“ poznamenal Radek Jurča z Uherského Hradiště.

Lékaři na Slovácku v posledních týdnech skutečně sledují své ordinace s rozčarováním. A na vině rozhodně není probíhající chřipková epidemie. Musí totiž řešit případy, které lidé v minulých letech úspěšně léčili i bez jejich pomoci.

„Od ledna jsme v ordinaci zaznamenali značný nárůst pacientů, kteří mnohdy docházejí s drobnostmi, například s obyčejnou rýmou. Ti, co k nám ještě před zavedením poplatků docházeli třeba i dvakrát týdně, se znovu vrátili. Poplatky je držely zpátky,“ je přesvědčená uherskobrodská praktická lékařka Olga Dorazilová. Podle jejích slov se změnil také přístup pacientů ke svým potížím. „Zatímco kvůli poplatkům některé neduhy, jako jsou třeba bolesti zad, přecházeli, teď je opět konzultují se svým lékařem,“ dodala Olga Dorazilová.

Podobné zkušenosti má i Zuzana Hansová, která ordinuje v Hluku. „Větší počet pacientů rozhodně sledujeme. Zvýšil se také počet lidí, kteří k nám do ordinace docházejí s naprostými banalitami, případně si spíš chtějí popovídat,“ konstatovala lékařka.

Po změně, která přišla se začátkem roku 2015, se podle lékařů změnilo i chování pacientů. „Registrujeme mírný nárůst pacientů, kteří by si dříve jen nechali napsat léky, zatímco nyní už chtějí s lékařem i komunikovat, změřit tlak, poslechnout a podobně,“ nechala se slyšet Marie Slováčková, závodní lékařka Uherskohradišťské nemocnice.

Finanční ztráta, která ve zdravotnických zařízeních vzniká, přitom lékaře příliš trápit nemusí, má je totiž pokrýt úhradová vyhláška Ministerstva zdravotnictví. Díky ní zdravotnická zařízení přes pojišťovny získají odškodnění ze státního rozpočtu. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) slibuje kompenzaci za zrušené poplatky ve výši zhruba 900 milionů korun.

„V praxi to bude vypadat tak, že praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či nemocniční ambulance budou pojišťovně vykazovat speciální signální kód a VZP jim za něj bude následně platit částku 30 korun,“ potvrdil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Ohodnoťte tento článek!