Přejít na obsah

Neoperujeme, peníze už došly

zpět
20.10.2010
lékař, chirurg, chirurgové
zvětšitlékař, chirurg, chirurgovéZdroj: topscms.com

lékař, chirurg, chirurgové | Zdroj: topscms.com

 

Na plánované operace si pacienti ve spádové oblasti krnovské nemocnice budou muset počkat do příštího roku. Proč? Nejsou peníze.

Krnovská nemocnice vyčerpala už v říjnu roční rozpočet Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) určený na plánované operace. V praxi to znamená, že pojištěnci VZP, kterým nemocnice naplánovala například operaci kloubu dolních končetin nebo kardiostimulátoru, musí počkat minimálně do ledna roku 2011.

„Tato situace vznikla tím, že krnovská nemocnice zaznamenala v letošním roce větší nárůst akutních poúrazových operací, které jsou nově od letošního roku čerpány z rozpočtové položky, která zahrnuje také plánované operace,“ vysvětlila situaci mluvčí krnovské nemocnice Eva Kijonková.

Lidé, kteří si celý život platí zdravotní pojištění, se jen neradi smiřují s tím, že jim nezbývá nic jiného, než si počkat na náhradní termín operace. Navíc příprava na každou operaci je psychicky náročná, takže její odložení pacienta i jeho rodinu vystresuje ještě víc.

„Mému otci měl být operován kolenní kloub. Byla jsem ráda, že se nám tátu podařilo přesvědčit, aby s operací souhlasil. Dlouhou dobu už trpí ukrutnými bolestmi způsobenými artrózou čtvrtého stupně. Byť je tátovi sedmdesát let, je to nesmírně aktivní člověk, který miluje túry po horách. Operace by určitě byla řešením, jak jej navrátit do jeho aktivního stylu života. Těšili jsme se, až bude mít zákrok konečně za sebou, o to horší pro nás bylo zjištění, že je operace z důvodu vyčerpaného limitu pojišťovny VZP odsunuta,“ vylíčila situaci v rodině dcera nemocného Markéta Hercigová.

Otec Markéty Hercigové byl už s operací psychicky smířen, a navíc také absolvoval mnohá náročná předoperační vyšetření, která bude muset podstoupit za zhruba půl roku ještě jednou. „Táta se rozhodl na začátku května, že na výměnu kloubu nakonec půjde. V srpnu obdržel dopis s datem plánované operace, a na základě toho podstoupil různá předoperační vyšetření,“ řekla Markéta Hercigová.

„Kolem 10. září mému otci nemocnice telefonicky oznámila, že plánovaná výměna kolenního kloubu byla odsunuta, a že mu toto rozhodnutí do týdne přijde také písemně. Celou rodinu situace šokovala,“ uvedla Markéta Hercigová.

Všeobecná zdravotní pojišťovna se hájí tím, že krnovská nemocnice naplánovala víc operací, než je možné ze sjednaného limitu zafinancovat.

„Považuji jednání krnovské nemocnice za velmi nekorektní. K mému překvapení jsme zjistili, že v říjnu byla vyčerpána částka, která byla nemocnici určena na operativní zákroky. Celkovou výši financí, které měla nemocnice pro tento rok určenou, dobře znala. Přesto naplánovala víc operací, než bylo možné zafinancovat,“ řekl mluvčí VZP pro Moravskoslezský kraj Michal Vojáček a dodal: „Nemocnice se na nás obrátila s prosbou, zda by bylo možné navýšit její rozpočet. Ten byl po řadě jednání skutečně o něco navýšen, aby mohly být provedeny některé další naplánované operace. Počet pacientů čekajících na operaci byl ale tak velký, že jsme všechny letos financovat nemohli,“ řekl mluvčí Vojáček.

V celé věci hraje důležitou roli i fakt, že je na Bruntálsku pojištěno u VZP zhruba 65 procent obyvatel a krnovská nemocnice, která má jako jediná urgentní příjem, tak funguje jako hlavní spádová oblast pro akutní poúrazové operace.

„Odhadovat, kolik z finančního limitu dát na akutní operace a kolik nechat na plánované operace je neproveditelné. Akutní operace nemůžete odhadnout ani naplánovat.

Pro příklad v roce 2009 odoperovala krnovská nemocnice dva akutní poúrazové případy, kdežto v roce 2010 jsme zaznamenali k dnešnímu dni už jedenáct akutních operací.

Tím, že VZP pojišťovna snížila pro letošní rok limit a navíc nově zahrnula do limitu pro plánované operace i ty akutní, vznikl problém, že některé naplánované zákroky musely byt odsunuty na začátek příštího roku. Komplikace s tímto spojené nás samozřejmě velice mrzí,“ dodala mluvčí nemocnice Eva Kijonková.


Klíčová slova

Autoři

Markéta Charousková, Regionální deník

Komentovat článek: Neoperujeme, peníze už došly

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Neoperujeme, peníze už došly

Komentáře

dalších 8 komentářů
leo lékař 5  | 25. 05. 2011 12:01

pěkně napsané, mimochodem v poslední době mě pobavili dvě věci l. vyjádření ministra o tom, že je zděšen tím jak jsou předražené zakázky pro zdravotnická zařízení,o kolik více stojí všechny ta CT, ozařovače atd, a jak teda se to musí změnit,- to že je ticho po pěšině asi nikoho neudiví, ale to, že to nyní zjistil a že je zděšen? tak to je humorné, asi byl posledních deset let na marsu nebo kde 2.v krnově proběhla diskuse jestli je lepší uklízet nebo mít na to firmu nevím jak u váís přítelé, ale my jsme to samé řešili s kotelnou, prádelnou atd, vstupně je člověk zahlcen jak to bude super, kolik peněz se ušetří, pak se zjistí, že všechno je jinak, ale zpátky to již dát nejde, a i když všichni okolo říkali jaká je to blbost, tak manažeři a lidé vzdělaní a většinou s nějakým zájmem na tomto si stejně prosadí svou takže je nám vůbec pomoci?

challenger Pojištění  | 20. 10. 2010 23:12

nebuďte alergická, musíte jim říct: no jóó pani a starala ste se co tam s těma vašima prachama ti ouřadi dělali? Že néééé? No to ste teda pěkně fprdeli, paní Vonásková, je nám líto ale my přece nebudem dělat zadarmo. Starala ste se? Volila ste ČSSD? Volila ste ODS? Vy ste neprostestovala, když novináři vychvalovali IZIP ačkoli bylo předem jasný, co je to za tunel? Vám nevadilo, že SÚKL pozdě ocenil léky a kvůli tomu důchodci platí víc? No tak to děte do ANANAS, pani Vonásková, běžte si stěžovat těm, co ste jim platila. Vy ste volič, vy v demokracii odpovídáte.

wufah alternativa pro pacienta není možná  | 20. 10. 2010 18:05

Přes pojišťovnu nabídnout operaci v jiné nemocnici,když tady je stopnuto, přejít k jiné pojiš´tovně. To je právě , máme plánované státní zdravotnictví spádové, zdravotnictví přes pojištění ?Pospícháte na operaci, připlaťte si, nebo zkuste jinde. Pokuď vám nejde o život, je možné nadávat,divit se , donekonečna.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné