Neplodné páry již nebudou muset do Prahy, v Mostě vznikne nová poradna

Párům, které marně vynakládají snahy na „pořízení“ přírůstku do rodiny, svítá v Mostě nová naděje. Od 1. dubna zde totiž bude fungovat poradna pro léčbu neplodnosti…

Most –

Radosti z narození dítěte se s nimi bude snažit docílit lékař Lukáš Pondělíček, kterého již některé pacientky znají z ženského oddělení mostecké nemocnice. Se svým problémem se na něj budou moci ženy se svými partnery obrátit v poradně, jež bude sídlit v budově mosteckého nádraží, a to bez poplatku.

Z jakého popudu vznikla poradna pro léčbu neplodnosti tady v Mostě?

Dosud pacientky podstupující léčbu neplodnosti musely ke konzultaci o dalším postupu a přípravě před použitím metod asistované reprodukce jezdit do centra asistované reprodukce, které je nejblíže v Praze.

Soustředěním stejné diagnózy v jedné ordinaci je zajištěna největší úspěšnost léčby. Nejdelší část přípravy přibližně čtyři z pěti návštěv je možno absolvovat v místě bydliště. Pacienti tak docílí úspory času a finančních prostředků.

Kdy je pár hodnocen jako „neplodný“?

Jako neplodnost je označována neschopnost páru otěhotnět po jednom roce pravidelného pohlavního styku třikrát týdně. Jeli však podezření na nemoc nebo odchylku, která by mohla být příčinou neplodnosti, zahájí se vyšetření a léčba i dříve.

Je na rozhodnutí lékaře, která vyšetření provede nejdříve, s jakou léčbou začne vše s ohledem na příčinu neplodnosti a se snahou o co nejmenší zatížení neplodného páru.

Do poradny mohou lidé zajít sami od sebe nebo je nutné doporučení odborného lékaře?

Je vhodné doporučení odborného ženského lékaře, tedy gynekologa, ke kterému žena chodí.

Gynekolog, u něhož je pacientka registrována, zná důležité informace o délce trvání neplodnosti, o již provedených vyšetřeních a eventuálně o průběhu započaté léčby. Zná také výsledky případných operací a prodělaná onemocnění a podobně.

Jak jsou hrazeny služby poradny?

Pacientka za služby v poradně nehradí žádné poplatky. Léčení v centru asistované reprodukce tedy léčby, která již neprobíhá v poradně je se spoluúčastí. O cenách a doplatcích jsme schopni ženu v poradně informovat.

Jak vlastně jako lékař v poradně pro léčbu neplodnosti budete s pacienty pracovat a jaká vyšetření musí dotyční podstoupit?

S ohledem na příčinu neplodnosti a se snahou o co nejmenší zatížení neplodného páru se postupuje od jednoduchého ke složitému.

U mužů to spočívá na prvním místě ve vyšetření spermiogramu, u ženy pak v průkazu ovulace tedy uvolnění vajíčka z vaječníku a ověření průchodnosti vejcovodů, což se děje nejčastěji aparoskopickou cestou.

Porucha spermiogramu, porucha ovulace a neprůchodnost vejcovodů se podílí na neplodnosti v devadesáti procentech případů.

Dle příčiny pak léčba spočívá ve vyvolání ovulace s plánovaným pohlavním stykem či metodou nitroděložní inseminace nebo v metodě mimotělního oplodnění, kdy jsou odebraná vajíčka oplodněna spermiemi a vzniklá embrya opět vpravena do dělohy ženy.

Deník Mostecka

Ohodnoťte tento článek!