Nepojištění němečtí turisté občas prchají před záchranáři

…“Měli jsme případ, kdy nás přivolala Horská služba, která ošetřila na místě zraněného německého lyžaře. Jeho stav se zdál být vážný. Když jsme ho naložili na nosítka a chtěli ho převézt vrtulníkem, tak najednou vstal a utekl…

Němečtí turisté, kteří v zimní sezóně navštěvují Jizerské hory pouze na jediný den, občas nemají pojištění a brání se potom ošetření. Záchranka pro ně přesto na místo přijede. Právu to řekl náměstek Územního střediska záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Záchranáři spolu s Horskou službou se tak setkali i s případy, kdy dokonce zranění Němci nakonec uprchli z nosítek záchranářů. „Měli jsme případ, kdy nás přivolala Horská služba, která ošetřila na místě zraněného německého lyžaře. Jeho stav se zdál být vážný. Když jsme ho naložili na nosítka a chtěli ho převézt vrtulníkem, tak najednou vstal a utekl. Byl fuč a my letěli zpátky s prázdnou,“ podotkl Mackovík.

Ve většině případů se jedná o Němce z příhraničí z okolí Žitavy, kteří spoléhají na to, že se jim nic nestane. „Většinou nemají pojištění a bojí se, že nezaplatí částku, kterou jim naúčtujeme. Když už někoho ošetříme a potom zjistíme, že není pojištěný, tak to po něm vymáháme prostřednictvím advokátní kanceláře a zahraniční pojišťovny. Podrobnosti k tomu ale nevím, protože už tyhle věci jsou mimo nás,“ řekl Právu náčelník Horské služby pro oblast Jizerských hor a Ještědu Miroslav Bíca.

Ačkoli takové případy nejsou masovým jevem, setkávají se s tím záchranáři několikrát v průběhu zimy. Vymáhání dlužných částek je často zdlouhavé. „Jedna letová hodina stojí čtyřicet tisíc korun. Tyto náklady hradí ministerstvo zdravotnictví, zbytek jde na vrub záchranky. Jsou to desítky tisíc korun za jeden zásah,“ podotkl Mackovík. Mezi nejčastější úrazy na svazích patří poranění páteře, pánve a nebo zlomeniny. Letos záchranáři ošetřili na horách 380 úrazů.

Právo, 26.03.2001, Barbora Silná

Ohodnoťte tento článek!