Přejít na obsah

Nepřipojené lékárny SÚKL hlásí krajům

zpět
9.7.2009

Stání ústav pro kontrolu léčiv zatím nepokutoval žádnou lékárnu, která se nepřipojila k centrálnímu úložišti dat. Podněty ale podává na jednotlivé kraje s odůvodněním, že lékárny nejsou schopny plnit komplexní lékárenskou péči. „Naštěstí máme od některých krajských úřadů potvrzení, že na tuto aktivitu SÚKLu nebudou reagovat,“ tvrdí pro Zdraví.Euro.cz viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný...

Podávali jste podnět k Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), aby prošetřil, zda SÚKL při zřízení centrálního úložiště dat neporušil zákon. Znáte již nějaké výsledky tohoto šetření?

Neznáme. Na náš podnět nepřišla na komoru ze strany ÚOOU žádná odpověď, takže neznáme obsah tohoto nálezu. Jediné informace, které máme, a u kterých nedokáži posoudit, zda jsou pravdivé, říkají, že nález ÚOOÚ bude neveřejný. Tedy, že by měl sloužit pouze Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, což by byla velmi zvláštní situace. Předpokládáme ale, že dostaneme řádnou odpověď.

Jak se jinak vyvíjí situace s centrálním úložištěm? Je připojení již v pořádku?

Upřímně nedokáži situaci posoudit, protože my v lékárně k úložišti připojeni nejsme. Jedná se totiž o úložiště elektronických receptů a žádný elektronický recept zatím evidován nebyl, tak trváme na tom, že úložiště svou hlavní funkci neplní. Jak fungují ty ostatní funkce, které jsou na ně navázány, to mě upřímně nezajímá. Základní funkce, kterou má SÚKL danou ze zákona, není splněna.

SÚKL z počátku tvrdil, že lékárny, které se nepřipojí, bude sankciovat. Víte, zda již nějaké lékárně pokutu uložil?

Podle našich informací žádná lékárna za to, že není připojena, pokutu zatím nedostala. Státní ústav postupuje poměrně zvláštní cestou, lékárny, které nejsou připojeny, oznamuje na příslušný krajský úřad. Podává tam podnět s odůvodněním, že lékárna není schopna zajistit komplexní lékárenskou péči, tím, že není pacientům schopna vydat léky s pseudoefedrinem. Naštěstí máme od krajských úřadů potvrzení, že na tuto aktivitu SÚKLu nebudou reagovat.

Jak se jako komora díváte na zřízení lékového záznamu? Domníváte se, že může být pacientům přínosný?

My od začátku říkáme, že je zvláštní, jak má být databáze, kterou SÚKLu shromažďuje, na základě stávající legislativy zpřístupňována. Ve chvíli, kdy by byl řádně ošetřen přístup s nakládání s osobními údaji, což podle našeho názoru není a upozorňujeme na to již ¾ roku, pak by to jistě byl krok kupředu. SÚKLu se soustředí na spoustu jiných aktivit, které v zákoně uložené nemá, jako je třeba právě tento pacientský registr. Hlavní úkol, tedy aby byl schopen zabezpečit předepisování a výdej elektronických receptů, ale k dnešnímu dni nesplnil.

Michaela Svobodová, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Nepřipojené lékárny SÚKL hlásí krajům

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Nepřipojené lékárny SÚKL hlásí krajům

Komentáře

dalších 20 komentářů
rr Re:Re:lékový záznam  | 13. 07. 2009 21:14

Presne tak.Jiz dnes pojistovny maji evidenci medikace dle rodneho cisla,protoze lekarny predavaji davky s rodnymi cısly-pokud je chyba v rodnem cisle,recept neproplati.Cele ulozite je jeden velky podvod a organizovny tunel.

Petr Bouzek Re:Re:Re:Re:Kšeft nebo tunel  | 10. 07. 2009 16:47

Bolševikům i modrobolševikům jde o dvě věci, moc a peníze. Liší se jen v prioritě. Pravým bolševikům jde především o moc. Modrobolševikům především o peníze. Jenže peníze znamenají moc, tak je to vlastně uzavřený kruh. Redaktory, právníky, soudce, policii, to vše si u nás lehce koupíte, když máte dost peněz.

Marcela Sojáková Re:Re:Re:Kšeft nebo tunel  | 10. 07. 2009 13:26

A proč by to mělo někoho zajímat? Většina lidí o tom nemá ani tuchu. Ti,co toto řídí,řídí to ku svému prospěchu, do tisku se přes cedník ekonomické cenzury procedí jen to,co velcí hráči chtějí a potřebují-např.,že doktor v nemocnici už bere 58 tisíc a léčba nádorových onemocnění je úžasná. Když jde chlapíkům do úzkých,tak zatroubí na polnici a vyzvou prostřednictvím píšících sluhů k semknutí národa proti rudému teroru,občan s vymytým mozkem na to okamžitě sepne.Přitom ta nejhnusnější odrůda bolševiků je dávno na jiném levelu.Jsem skeptik, proti ideologii se něco dalo dělat,proti velkým prachům velmi ztuha.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné