Neprůhledný projekt stál víc, než se hovoří. IZIP už vyšel na téměř dvě miliardy

Cena elektronických zdravotnických knížek IZIP se včetně DPH vyšplhala od roku 2001 na 1,83 miliardy korun. Běžně se přitom donedávna hovořilo o jedné miliardě. Naposledy to bylo 1,5 miliardy korun, avšak bez DPH.

Projekt elektronických zdravotnických knížek IZIP za deset let vyšel na téměř dvě miliardy korun. V rozhovoru pro HN to řekl ředitel VZP Pavel Horák.

„Ta čísla, která jsem prezentoval (1,5 miliardy – pozn. red), jsou bez DPH,“ řekl Horák. Včetně DPH se tak cena sporného projektu vyšplhala od roku 2001 na 1,83 miliardy korun.

Běžně se přitom donedávna hovořilo o ceně zhruba jedné miliardy korun. „Peníze by se nám mohly vrátit díky úsporám. Projekt IZIP je podle mě správný,“ hájí ředitel největší tuzemské zdravotní pojišťovny utracené stamiliony.

Měsíčně teď pojišťovna platí 12,5 milionu korun. Jedna smlouva na 6,5 milionu je na vedení zdravotních knížek, druhá, na 6 milionů, je na komunikaci, osobní účty, portál. Celkem tak majitel IZIP inkasuje 150 milionů korun ročně.

VZP platí za registraci nových pojištěnců i lékařům za to, že systém využívají. Na registraci klientů šlo za deset let celkem 600 milionů korun, lékařům pak zhruba polovina.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!