Nerušte poplatky, nebo budou nepokoje, hrozí praktičtí lékaři

Titulní obrázek

Ať už dnešní verdikt Ústavního soudu o poplatcích ve zdravotnictví bude jakýkoli, klid nepřinese. Pokud soud poplatky ponechá, což se pravděpodobně podle informací HN stane, čeká ministra Tomáše Julínka tvrdý boj. Lidovci a zelení budou dál žádat, aby zrušil alespoň poplatky pro děti do 18 let, důchodce nad 70 let nebo pro obyvatele sociálních ústavů…

A z opačné strany na Julínka začínají tlačit praktičtí lékaři, aby menším koaličním stranám neustupoval.

Praktičtí lékaři, kteří patří mezi nejvlivnější a nejrazantnější skupinu ve zdravotnictví, totiž hrozí: Pokud politici osvobodí od poplatků velké skupiny obyvatel, budeme žádat, aby nám pojišťovny ušlé peníze uhradily.

„O to, co si vybereme na poplatcích, nám letos dávají pojišťovny méně. Pokud by politici chtěli udělat výjimky pro děti a důchodce a nikdo nám tento výpadek příjmů nenahradil, tak musí očekávat nepokoje,“ varuje šéf Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. A stejně mluví i místopředseda sdružení pediatrů Milan Kudyn.

Pojišťovny v případě rušení poplatků s náhradami pro lékaře nepočítají. „Nevidíme žádný důvod, proč bychom měli dotovat rozhodnutí někoho jiného,“ vysvětluje předseda Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.

Praktičtí lékaři nehrozí jen tak do větru. Jen loni uspořádali kvůli nízkým platbám od pojišťoven tři jednodenní stávky.

Na rušení poplatků by právě oni doplatili ze všech skupin lékařů a zdravotníků nejvíc. Všechny poplatky, které vyberou, jsou pro praktické lékaře čistým příjmem. Na rozdíl například od specialistů vůbec na svých peněženkách nepocítili úbytek pacientů. Pojišťovny jim totiž platí bez ohledu na to, kolik pacientů ošetří.

Ministerstvo zdravotnictví se s praktickými lékaři shoduje v tom, že výjimky z poplatků by měly být minimální.

„Neexistuje žádný odborný důvod, abychom od poplatků plošně osvobozovali děti nebo důchodce. Poplatky zamezily zneužívání zdravotní péče, a přitom lidem v přístupu k péči nebrání,“ říká Julínkův mluvčí Tomáš Cikrt.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny

Nerušte poplatky, nebo budou nepokoje, hrozí praktičtí lékaři
Ohodnoťte tento článek!